TV ΕΘΝΟΣ ΕΘΝΟΣΠΟΡ CAR AND DRIVER ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΥΓΕΙΑ ΤΑΞΙΔΙ ΚΥΝΗΓΙ ΨΑΡΕΜΑ & ΦΟΥΣΚΩΤΟ COOK BOOK
Google

Ψυχωμένος... φρεν-Αρης!

29/10/2012

mail to Εκτυπώστε το Αρθρο Μεγαλύτερα Γράμματα Μικρότερα Γράμματα Easy Read !

Σ' ένα ματς με πολλές συγκινήσεις Αρης κι Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 και μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις. Μοιραίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Μήτρογλου, που έχασε αρκετές ευκαιρίες, φώναξαν (αδίκως) οι «κίτρινοι» για το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι.

Ετσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός έχασε τους πρώτους του φετινούς βαθμούς, ωστόσο, παρέμεινε αήττητος και πρωτοπόρος. Δεύτερο σερί ματς για τον Αρη μετά απ' αυτό με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ, που τελειώνει το ματς με 10 παίκτες (σ.σ: 81' Ψυχογιός) και γνώρισε την αποθέωση από την εξέδρα για το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του Πασιαλή.

Κορυφαίος του ματς ο Αγκάνθο που «έφτιαξε» το πρώτο γκολ και σημείωσε το 2-1 για τους «κίτρινους». Πολύ καλή παρουσία κι από τους δυο τερματοφύλακες που πραγματοποίησαν εξαιρετικές επεμβάσεις.

Εκπληξη από Ζαρντίμ

Το υπηρεσιακό δίδυμο του Αρη, αποτελούμενο από Πασιαλή-Μπουγιουκλή παρέταξε τον Αρη με 4-3-3 και τους Βελλίδη στο τέρμα, Μαργαρίτη αριστερά, Ψυχογιό δεξιά Πουλίδο, Παντίδο στο κέντρο της άμυνας, Οικονομόπουλο, Γιαννιώτα, Νούνο Μιγκέλ στα χαφ, αριστερά στην επίθεση τον Γιαννιώτα, δεξιά τον Καζναφέρη και στην κορυφή τον Αγκάνθο.

Ο Ζαρντίμ από την πλευρά του έκανε εκπλήξεις, καθώς παρέταξε τον Ολυμπιακό με Κάρολ στο τέρμα, αριστερά τον Χολέμπας, δεξιά τον Τοροσίδη, στο κέντρο της άμυνας Κοντρέρας, Μανωλά, Μανιάτη, Μοντέστο κόφτες και επιτελικό τον Τάτο που έκανε ντεμπούτο στην 11άδα. Αμπντούν δεξιά Μασάντο αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης τον Μήτρογλου.

Ξεκίνημα-φωτιά!

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι κι αυτός που απείλησε πρώτος ήταν ο Αρης, που ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη φάση που δημιούργησε για να απαντήσει άμεσα ο Ολυμπιακός σε μια φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους «κίτρινους».

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή… Ο Μανωλάς βγήκε πολύ ψηλά για να μαρκάρει τον Αγκάνθο κι έτσι έμεινε κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Αγκάνθο αφού ταλαιπώρησε τον Μανωλά σέντραρε από τα 30 μέτρα στην «καρδιά» της άμυνας των «ερυθρόλευκων» εκεί που ο επερχόμενος Παπαστεριανός εκμεταλλεύτηκε την λειψανδρία και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Κάρολ κι άνοιξε το σκορ για τους «κίτρινους» μόλις στο 3'!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν κι αφού απείλησαν στο 5' με ένα καλό σουτ που εξουδετέρωσε ο Βελλίδης, έφτασαν στην ισοφάριση στο 9', σε μια φάση που έφερε πολλά παράπονα από τους γηπεδούχους.

Ο Μασάδο σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Ψυχογιός σύμφωνα με τον Αρετόπουλο βρήκε τη μπάλα με το χέρι (σ.σ.: τον δικαιώνει το ριπλέι) κι ο Αμπντούν δεν αστόχησε από τα 11 βήματα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε παιχνίδι κυρίως όμως από τα άκρα, καθώς έλειψε η κάθετη πάσα κι ο Αρης έψαχνε για την κόντρα. Οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ στο 29' όμως η κεφαλιά του Μήτρογλου έπειτα από σέντρα του Μασάδο πέρασε λίγο άουτ.

Το παιχνίδι του Αρη γινόταν μονόπαντα και συγκεκριμένα από δεξιά με τον Χολέμπας να μένει μόνος με δυο αντιπάλους, γεγονός που ανάγκασε τον Ζαρντίμ να βάλει τις φωνές στον Μασάδο που δεν γύρναγε να μαρκάρει.

Ο Αρης στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έπαιξε από αριστερά με τον Γιαννιώτα καθώς δεν βρήκε χώρους από την άλλη πλευρά και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «κίτρινοι» κέρδισαν κόρνερ, ο Πουλίδο πήρε την κεφαλιά και υποχρέωσε τον Κάρολ σε εξαιρετική επέμβαση στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Τα highlights

Θρίλερ στο φινάλε με δυο γκολ και μια αποβολή!

Επειτα από ένα νωθρό ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός απείλησε δυο φορές σε δυο λεπτά (54', 55') με τον Μήτρογλου, χωρίς ωστόσο να παίρνει κάτι καλό, ενώ η υπεροχή των φιλοξενούμενων ήταν καθολική με τον Αρη να έχει αρκεστεί σε παθητικό ρόλο.

Με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή αλλά να μην πατάει περιοχή, ο Αρης πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο και πίεσε για ένα δίλεπτο την εστία των «ερυθρόλευκων» χωρίς ευτυχές αποτέλεσμα.

Ο Πασιαλής έβγαλε τον Καζναφέρη που είχε ενοχλήσεις κι έριξε στο ματς τον Γκέσιο, ενώ ο Ζαρντίμ φρέσκαρε το κέντρο ρίχνοντας στο ματς τους Λυκογιάννη, Γκρέκο αντί των Μοντέστο, Τάτου στο 68'.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και στο 76' ο Μήτρογλου σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» των Πουλίδο, Βελλίδη που δεν συνεννοήθηκαν και αστόχησε προ κενής εστίας.

Ο Ολυμπιακός το πλήρωσε, καθώς στο 79' ο Αρης πήρε κεφάλι στο σκορ! Ο Ψυχογιός έκανε κεφαλιά πάσα στον Γκέσιο, αυτός σούταρε, ο Κάρολ έδιωξε με τα πόδια όμως από κοντά ο Αγκάνθο έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε ελάχιστα. Ο Αμπντούν βγήκε από αριστερά, ο Ψυχογιός τον ανέτρεψε κι ο Αρετόπουλος του έδειξε δεύτερη κίτρινη κι έτσι ο Αρης έμεινε με 10 παίκτες. Ο Μασάδο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόλλησε στη μικρή περιοχή κι ο Χολέμπας από κοντά ισοφάρισε σε 2-2!

Ο Μήτρογλου που ήταν ο μοιραίος παίκτης του Ολυμπιακού, έχασε το… άχαστο στο 84' προ κενής εστίας έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Αρη κι ο Βελλίδης είπε «όχι» στην κεφαλιά του Πάντελιτς διώχνοντας σε κόρνερ!

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ως το φινάλε, παίζοντας και με παίκτη παραπάνω, για να πετύχουν το γκολ της νίκης, ωστόσο, το τελευταίο σφύριγμα του Αρετόπουλου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με τους Θεσσαλονικείς να πανηγυρίζουν.

ΣΚΟΡΕΡ: 3' Παπαστεριανός, 79' Αγκάνθο – 9' πεν. Αμπντούν, 82' Χολέμπας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρίκαλα)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8' Ψυχογιός, 38' Αγκάνθο, 77' Γκέσιος, 90+2' Πουλίδο – 34' Μήτρογλου, 50' Μανιάτης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81' Ψυχογιός (2η κίτρινη)

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Παντίδος, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης (64' λ.τ. Γκέσιος), Αγκάνθο (87' Νταμαρλής), Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Μαργαρίτης, Ψυχογιός, Νούνο Μιγκέλ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο (68' Λυκογιάννης), Μασάδο, Μήτρογλου, Κοντρέρας, Χολέμπας, Τάτος (68' Γκρέκο), Μανωλάς, Τοροσίδης (81' Πάντελιτς), Αμπντούν

Επιμέλεια: Μιχάλης Παπαδάκος