Εθνική πόλο γυναικών Ελλάδα - Ολλανδία
Οι προσπάθειες της Νικόλ Ελευθεριάδου δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν την ήττα της Εθνικής από την Ολλανδία (copyright: ΚΟΕ)

Ολλανδία - Ελλάδα 7-4: Χάθηκε το όνειρο των Ολυμπιακών Αγώνων για την Εθνική πόλο γυναικών

Τελευταία Ενημέρωση
Δεν τα κατάφερε η Εθνική πόλο καθώς ηττήθηκε από την Ολλανδία

Ονειρο ήταν και πάει για την Εθνική πόλο γυναικών η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η ελληνική ομάδα που ήταν εξαιρετική κατά τη διάρκεια του Προολυμπιακού τουρνουά της Τεργέστης αλλά απέναντι στην πανίσχυρη Ολλανδία, η ομάδα του Τεό Λοράντου λύγισε, ηττήθηκε με 7-4 και έχασε την ευκαιρία για να δώσει το «παρών» στους Ολυμπιακούς του 2021.

Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι (0-1) αλλά η Ελλάδα απάντησε με δύο γκολ της Τσουκαλά και της Μαργαρίτας Πλευρίτου ολοκληρώνοντας την περίοδο επικρατώντας 2-1. Η Μυριοκεφαλιτάκη έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1) στην Εθνική αλλά η Ολλανδία με δύο σερί γκολ ισοφάρισε, προτού όμως σκοράρει η Ελευθεριάδου δίνοντας ξανά το προβάδισμα στη «γαλανόλευκη» στον φινάλε του ημιχρόνου (4-3).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την Εθνική που από το συν βρέθηκε στο μείον καθώς το 4-3 μετετράπη σε 4-5 για την Ολλανδία που σκόραρε δύο φορές στο τρίτο οχτάλεπτο κρατώντας στο μηδέν επιθετικά την Ελλάδα που είχε 0/8 στον παίκτη παραπάνω! Εξίσου άσχημα άρχισε και η τελευταία περίοδος με την Ολλανδία να σκοράρει δύο φορές και να βρίσκεται στο +3 (4-7). Αντιθέτως, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει στις δύο τελευταίες περιόδους και η ήττα-αποκλεισμός από τους Ολυμπιακούς, ήρθε φυσιολογικά.