Ο Ολυμπιακός με Ραουβέρντινκ, Αλεξίεφ νίκησε 3-1 και έκανε το 2-0 στο «Παλατάκι»

Τελευταία Ενημέρωση
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά υστέρησε σε επίθεση και μπλοκ άμυνα, ενώ ο Ολυμπιακός την Πέμπτη έχει ευκαιρία να κάνει φιέστα τίτλου

Παρότι έχασε το 1ο σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στον δεύτερο τελικό και να πάρει προβάδισμα τίτλου με 2-0 στις νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και δεν είχαν σταθερή υποδοχή εκμεταλεύτηκαν την ανωτερότητα τους σε επίθεση και μπλοκ - άμυνα και πήρε την δεύτερη νίκη σε σειρά των τελικών.

Καθοριστικά ήταν το 2ο και το 3ο σετ όπου στα μέσα ο ΠΑΟΚ είχε κενά στην υποδοχή του, δεν τελείωσε κρίσιμες «κόντρα» επιθέσεις και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ασφαλείας που τον οδήγησε στη νίκη. Ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 2-0 και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 9 Μαΐου στις 18.00 στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Αν ο Ολυμπιακός κάνει το 3-0 θα στεφθεί πρωταθλητής, διαφορετικά η σειρά θα συνεχιστεί και ο τέταρτος τελικός θα γίνει πάλι στo PAOK Sports Arena την Κυριακή 12 Μαΐου.

Προβάδισμα ΠΑΟΚ

O Oλυμπιακός προηγήθηκε 13-10 στο 1ο σετ με τους πόντους από Αλεξίεφ και Πετρέα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 19-19 και με δύο φοβερά μπλοκ του Οκολιτς ο ΠΑΟΚ πήρε πόντο και γύρισε και κόντρα επίθεση με τον Κλαπβάικ ξεφεύγοντας 21-19. Ο άσσος του εξαιρετικού Κλαπβάικ και η επίθεση του τελείωσαν το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Η ισοφάριση

Από το 2ο σετ και μετά ο Ολυμπιακός βρήκε την ηρεμία που ήθελε στο παιχνίδι του και με περισσή ενέργεια από τους γηπεδούχους κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3 και με δύο εξαιρετικούς πόντους του Σμιτ ξέφυγε 21-18. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε και ο Ολυμπιακός με 25-21 έκανε το 1-1.

Το σερί που έκανε τη διαφορά

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου από το 12-12 και μετά ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του ΠΑΟΚ και επίθεση του Αλεξίεφ ξέφυγε 15-12. Ο δικέφαλος δεν είχε απαντήσεις και ο Σμιτ με τον Αλεξίεφ ήταν ασταμάτητοι επιθετικά ανοίγοντας το σκορ στο 20-14. Η διαφορά διατηρήθηκε και με νέο σερί 3-0 από πόντο του Αλεξίεφ και δύο πόντους του Ανδρεάδη έκλεισε το σετ 25-17 για το 2-1 σετ.

Αντεξε μέχρι το 10-11

Ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε αντίδραση στο 4ο σετ, έδειξε φάνηκε χωρίς ενέργεια και ο Ολυμπιακός έχοντας επιθετική υπεροπλία κατάφερε να ξεφύγει 7-4 με την επίθεση του Αλεξίεφ και το σερβίς του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή με το σερβίς του Κλαπβάικ μειώνοντας σε 10-11. Ηταν το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα καθώς Ραουβέρντινκ και Αλεξίεφ αλλά και το λάθος του Μουαγκουτουτία που έγινε και αλλαγή έδωσαν σερί 3-0 στον Ολυμπιακό που ξέφυγε 14-10. Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε άλλο να ακολουθεί τον Ολυμπιακό ο οποίος επιβλήθηκε με εντυπωσιακό ρεσιτάλ του Ραουβέρντινκ ο οποίος αρχικά από το σερβίς και μετά από επίθεση εκτόξευσε την διαφορά στο 25-15 και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 17-25, 15-25).

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 10 (4/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24επ., 65%υπ., 44%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (18/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 4 (4/15επ., 58%υπ., 52%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 1 (1/2επ.), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 4π. (2/6επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (13/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26επ., 26%υπ., 9%αρ.), Ραουβέρντινκ 22 (18/33επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. -44%υπ., 28%αρ.), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Σμαραγδής, Δαρίδης (λ).