Πόλο: Με τρία δοκάρια στα πέναλτι ο Ολυμπιακός έχασε το Τσάμπιονς Λιγκ

Τελευταία Ενημέρωση
Εσπασαν τα δοκάρια οι Ερυθρόλευκοι και η ουγγρική Φερεντσβάρος κατέκτησε το πρώτο Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία της

Μετά από τελικό θρίλερ που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι η ουγγρική Φερεντσβάρος λύγισε με 14-13 τον περσινό πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό και κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία της. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Ολυμπιακού από την Φερντσβάρος και μάλιστα πάλι στα πέναλτι με την ήττα στο Σούπερ Καπ Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για 5η φορά σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον τρίτο του τίτλο και παρέδωσε τα σκήπτρα στους Ούγγρους. Ο Ολυμπιακός το 2002 και το 2018 στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, ενώ το 2001 και το 2016 ήταν φιναλίστ του τελικού.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 10-7 στο τέλος του 3ου 8λεπτου αλλά με μία συγκλονιστική εμφάνιση στο 4ο 8λεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει 10-10 και να οδηγήσει τον αγώνα στα πέναλτι. Μεγάλο ματς έκανε ο Γενηδουνιάς σημείωσε 5 γκολ εκ των οποίων τα δύο στην τελευταία περίοδο.

Στα πέναλτι έσπασαν καρδιές με τον Πάβιτς να πιάνει το πρώτο πέναλτι των Ούγγρων αλλά ο Ολυμπιακός να χάνει το δεύτερο και το τρίτο πέναλτι στέλνοντας αμφότεροι τη μπάλα στο δοκάρι. Στη συνέχεια και οι Ούγγροι είχαν δοκάρι και ακολούθησε και πάλι μάχη γκολ - γκολ με τον Γενηδουνιά να εκτελεί εύστοχα το τελευταίο πέναλτι. Ετσι πήγαμε στην διαδικασία των μονών εκτελέσεων. Οι Ούγγροι ξεκίνησαν με σκοράρισμα. Ακολούθησε το πέναλτι του Αργυρόπουλου όπου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έτσι με 14-13 η Φερεντσβάρος πήρε τον τίτλο.