Διαστημική Λίβερπουλ, διέλυσε τη Σαουθάμπτον και προελαύνει για τίτλο
Ο Φιρμίνο (αριστερά) συγχαίρει τον Σαλάχ που πέτυχε δύο γκολ στη νίκη της Λίβερπουλ (AP)

Τελευταία Ενημέρωση
Με τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο, οι Κόκκινοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 και παρέμειναν αήττητοι για 25η σερί αγωνιστική

Τίποτα δεν σταματά τη Λίβερπουλ από την επιστροφή στον θρόνο της Premier League έπειτα από 30 χρόνια. Η εκπληκτική ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σάρωσε και τη Σαουθάμπτον με 4-0 στο Ανφιλντ και εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι. Οι Κόκκινοι παράλληλα παρέμειναν αήττητοι για 25η σερί αγωνιστική εφέτος (και 42 από πέρυσι!) και πλέον ο μεγάλος στόχος δεν είναι απλώς η κατάκτηση του τίτλου αλλά και ένα εντυπωσιακό αήττητο πρωτάθλημα!

Το ημίχρονο του αγώνα έληξε ισόπαλο 0-0 αλλά στο δεύτερο 45λεπτο η Λίβερπουλ πετούσε φωτιές σκοράροντας τέσσερα γκολ με τον Τσάμπερλεϊν στο 47', τον Χέντερσον στο 60' και τον Σαλάχ στο 72' και 90'. Προηγουμένως, στο ντέρμπι της ημέρας η Λέστερ και η Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (54' Μπαρνς, 64' Τσίλγουελ / 46' 71' Ρίντιγκερ), ενώ η Εβερτον του Κάρλο Αντσελότι πέτυχε σημαντική νίκη στην έδρα της Γουότφορντ με 3-2 (10' Μασίνα, 42' Περέιρα / 45+1' 45+4' Μίνα, 90' Γουόλκοτ).

Από εκεί και πέρα, η Μπόρνμουθ επικράτησε της Αστον Βίλα 2-1 (37' Μπίλινγκ, 44' Ακέ /70' Σαματά), η εντυπωσιακή Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 0-1(58' αυτ. Γκουάιτα), ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν η Νιούκαστλ με τη Νόριτς 0-0 και η Γουέστ Χαμ με την Μπράιτον 3-3 (30' Ντιόπ, 45+1' 57' Σνόντγκρας / 47' αυτ. Ογκμπόνα, 75' Γκρος, 81' Μάρεϊ).

Οσο για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, συνεχίζει την προβληματική πορεία της καθώς δεν κατόρθωσε να νικήσει τη Γουλβς στο Ολντ Τράφορντ σε ένα ματς, όπου έκανε το ντεμπούτο του ο πρώην άσος του Ολυμπιακού Ντάνιελ Ποντένσε. Η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ έμεινε στο 0-0 και στο -38 από την προπορευόμενη Λίβερπουλ, ενώ για τρίτο σερί ματς στην Πρέμιερ δεν νίκησε...