Σάκκαρη: Πέρασε την Κορνέ και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Αγίας Πετρούπολης

Τελευταία Ενημέρωση
Με μπρέικ στο τελευταίο γκέιμ έκλεισε τον αγώνα 6-2, 6-4 και προκρίθηκε στους «8» όπου θα αντιμετωπίσει τη Μπελίντα Μπέσιτς (Νο 5).

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μαρία Σάκκαρη στον δεύτερο αγώνα της στο τουρνουά WTA στην Αγία Πετρούπολη και μάλιστα σε ένα από τα φαβορί του ταμπλό. Νίκησε την Γαλλίδα Αλίς Κορνέ (Νο 61) με 6-2, 6-4 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά.

Με πολύ δυνατές επιστροφές και λίγα λάθη η Ελληνίδα τενίστρια έκανε τη διαφορά σε ένα ματς που δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις καθώς η Κορνέ έκανε μπρέικ στο 1ο γκέιμ. Η απάντηση της Σάκκαρη ήταν άμεση. Απάντησε με μπρέικ στο 2ο γκέιμ και πήρε προβάδισμα με νέο μπρέικ στο 4ο γκέιμ κάνοντας το 3-1 και στη συνέχεια το 4-1. Με νέο μπρέικ στο 8ο γκέιμ έκλεισε το σετ 8-2.

Μάχη στο 2ο σετ

Αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ όπου η Γαλλίδα έδωσε τα ρέστα της. Η Σάκκαρη έσβησε δύο μπρέικ πόιντ της Κορνέ στο 1ο μόλις γκέιμ. Στο 6ο γκέιμ η Σάκκαρη έκανε μπρέικ για το 4-2. Τα πράγματα δυσκόλεψαν στο 9ο γκέιμ όταν η Γαλλίδα έκανε μπρέικ και μείωσε σε 5-4 αλλά η Σάκκαρη απάντησε με το 5ο συνολικά μπρέικ στον αγώνα και έκλεισε το ματς 6-4 αποφεύγοντας τις περιπέτειες του τάι μπρέικ.

Με Μπένσιτς στα προημιτελικά

Στα προημιτελικά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη Mπελίντα Μπένσιτς (Νο 5) στον κόσμο. Οι δύο αθλήτριες είχαν συναντηθεί πριν 13 μήνες στο Χόπμαν Καπ στη μοναδική αναμέτρηση τους. Τότε η Σάκκαρη είχε νικήσει 6-3, 6-4..Η Μπένσιτς χθες νίκησε την Κουσνέτσοβα και στον Α΄γύρο πέρασε άνεϋ αγώνα.