Θάνος Αμβροσιάδης-Φελούκας
Σετ φωτογραφιών, σύρετε προς τα αριστερά
Ολοκληρώθηκε επιτυχώς το Hellas Rally Raid του 2023 (gallery)

Οι συμμετέχοντες στο Hellas Rally Raid αντίκρυσαν εικόνες μίας άλλης Ελλάδας, σε σχέση με αυτή που είχαν στο μυαλό τους, με τους περισσότερους από αυτούς να έχουν καταγωγή από την Β. Ευρώπη και να είναι συνηθισμένοι στη βροχή και το κρύο τέτοια εποχή. Εδώ όμως περίμεναν ότι θα έχουν να παλέψουν με την ζέστη και τις υψηλές θερμοκρασίες, αντί για τα ακραία καιρικά φαινόμενα που οδήγησαν μέχρι και στην ακύρωση του 3ου σκέλους.

Κάποιοι από αυτούς χάρηκαν που δεν θα είχαν να αντιμετωπίσουν τελικά τον καύσωνα, αλλά μέχρι το τέλος, η πρόσφυση ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα. Μέχρι και στο τελευταίο σύντομο στάδιο της Κυριακής, που θα έκρινε τον τελικό νικητή, ήταν κάτι που ταλαιπώρησε τους αγωνιζόμενους.

Αυτοί που δυσκολεύτηκαν ακόμη περισσότερο από αυτές τις συνθήκες ήταν οι συμμετέχοντες στην κατηγορία Μ6 με τα πολυκύλινδρα των 650 μέχρι 1.300 κυβικών. Νικητής αναδείχθηκε το μεγάλο φαβορί, ο Pol Tarres, ο οποίος πλασαρίστηκε και στην τέταρτη θέση γενικής, μόλις ενάμισι λεπτό πίσω από τον τρίτο. Το αποτέλεσμα αυτό, φέρνει τον Pol Tarres στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος Rally της FIM.

Στην ίδια κατηγορία υπήρχαν και δύο Έλληνες. Ο Θανάσης Χούντρας, που ήταν και η επίσημη συμμετοχή της ελληνικής αντιπροσωπείας της Yamaha, ο οποίος τερμάτισε στην 19η θέση της κατηγορίας και στη 215η γενικής. Επόμενος, ήταν ο Θεοχάρης Στέφανος με μία Ducati DesertX, ολοκληρωτικά αλλαγμένη από την Aurora. Ένα έργο καθόλου εύκολο, ενώ οι ολοκληρωτικές αλλαγές είναι και ο μόνος τρόπος για να καταφέρει το DesertX οποιαδήποτε αξίωση, σε μία τέτοιου είδους δοκιμασία. Δυστυχώς, στο 5ο σκέλος εγκατέλειψε.

Στην κατηγορία Μ2 την καλύτερη επίδοση, από ελληνικής πλευράς, κατάφερε ο Καρατόλιος Διονύσης, ανεβαίνοντας στην 77η θέση. Την θέση 142 της γενικής κατάταξης πήρε ο Τουφεξής Δημήτρης, αγωνιζόμενος και αυτός στην κατηγορία Μ2, με τον Μεγαλοοικονόμου Δημήτρη στην ίδια κατηγορία να ακολουθεί στην 147η θέση. Από την κατηγορία Μ3, ο Σουαρέφ Σπυρίδων, έφτασε στην θέση 149 της γενικής κατάταξης.

O Pol Tarres δήλωσε πως ήταν από τα πιο δύσκολα Rally, κυρίως γιατί δεν είχε συνηθίσει σε τέτοιου είδους τερέν, το οποίο έθεσε μεγάλο βαθμό δυσκολίας για την Yamaha Tenere World Raid, ενώ ο ίδιος είχε βάλει ως στόχο να κυνηγήσει τα μονοκύλινδρα 450. Όπως είπε, είναι υπερήφανος για το αποτέλεσμα, ενώ θεωρεί ότι έλαβε πολύ μεγάλη εμπειρία από το Hellas Rally, ενώ η τεχνική του έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους για τους οποίους το Rally αυτό έχει καταφέρει να ξεχωρίσει