Πρωτάθλημα Βραζιλίας: Μαραθώνια εξέταση στο VAR για οφθαλμοφανές πέναλτι - Σκόραρε ο Σουάρες στο φινάλε

Τέσσερα λεπτά εξέταζαν στο VAR μια σχετικά εύκολη φάση στην αναμέτρηση της Φορταλέζα με την Γκρέμιο για το πρωτάθλημα Βραζιλίας. Έπειτα από μια σέντρα, ένας αμυντικός βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής αλλά ο VAR και ο διαιτητής χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να αποφασίσουν ότι ήταν πέναλτι.

Η Φορταλέζα άνοιξε το σκορ στο 44' με τον Γκαλιάρντο που ήταν εύστοχος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν πριν απ' το φινάλε του ημιχρόνου με νέο πέναλτι, όμως ο Κριστάλντο ήταν απελπιστικά άστοχος καθώς γλίστρησε στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω απ' τα δοκαριά!

Τελικά στο 80' ο Λουίς Σουάρες ισοφάρισε με κλασικό τελείωμα αλά Σουάρες διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Σε άλλο ματς της ημέρας η Κουιαμπά ήταν σαρωτική απέναντι στη Φλουμινένσε επικρατώντας με 3-0.

Κουιαμπά - Φλουμινένσε 3-0

Φορταλέζα - Γκρέμιο 1-1