Αθλητισμός|16.12.2018 19:12

Basket League: Πέρασε από την Πυλαία ο Παναθηναϊκός, θρίλερ στον Χολαργό

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κιθ Λάνγκφορντ, που σημείωσε 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός, που είχε επίσης περισσότερες τελικές πάσες από ριμπάουντ (σ.σ.: 29 έναντι 27), πέρασε από την Πυλαία και συνεχίζει αήττητος την πορεία του στην Basket League.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν έως και με διαφορά 19 πόντων, αλλά στο τέλος τα χρειάστηκαν. Ο Νικ Καλάθης τα είχε όλα στο παιχνίδι του εκτός από το τρίποντο, ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Ματ Λοτζέσκι, καθώς με δικά του τρίποντα πήρε διαφορές ο Παναθηναϊκός.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ περίμενε πολλά από τους Αθηναίου, Ζάρα, αλλά, αμφότεροι κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να βγάλει 15 τελικές πάσες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 52 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε κάτι τουλάχιστον στο 75% των κατοχών του στο ίδιο διάστημα κι εκεί πήγε να γίνει ντέρμπι το ματς, όμως «καθάρισε» στα κρίσιμα σημεία ο Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-48, 56-69, 83-93

Νίκη-θρίλερ για Χολαργό

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε με 65-62 του Ήφαιστου Λήμνου, για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 4-5.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι νησιώτες το πάλεψαν για να το γυρίσουν στο φινάλε, έφτασαν τη διαφορά στον πόντο, όμως δεν κατάφεραν την ολική επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62