Αθλητισμός|01.07.2020 22:33

Κ17: Πρωταθλητής στα πέναλτι ο ΠΑΟΚ σε συγκλονιστικό τελικό με Ολυμπιακό

Έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό στο ΔΑΚ Λαμίας, ο ΠΑΟΚ λύγισε τον Ολυμπιακό στη διαδικασία των πέναλτι και στέφθηκε πρωταθλητής Κ17 της Super League! Ο μεγάλος τελικός έληξε ισόπαλος με σκορ 3-3, μετά από ένα εντυπωσιακό ματς με συγκλονιστικές εναλλαγές. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 8' με τον Σταμούλη, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κούτσια. Στο 47' ο Σταμούλης με κεφαλιά πέτυχε και δεύτερο γκολ και έκανε το 2-1, αλλά στο 50' ο Κεδίκογλου με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-2. Στο 73' ο ΠΑΟΚ πέτυχε την απόλυτη ανατροπή με πέναλτι του Κούτσια, όμως στο 75' ο Κασέμι με εντυπωσιακό απευθείας φάουλ ισοφάρισε σε 3-3

Στα διαδικασία των πέναλτι, έσπασαν καρδιές. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το τρόπαιο, αλλά στο τελευταίο πέναλτι ο Μοναστηρλής κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ, που τελικά επικράτησε με 6-5 και πανηγύρισε έξαλλα τον τίτλο. «Συγχαρητήρια στα παιδιά, το μέλλον τους ανήκει. Δουλέψαμε πολύ και αν και οι επιτυχίες στις ηλικίες αυτές δεν έχουν μεγάλη σημασία, τα παιδιά έδειξαν ότι έχουν μέταλλο. Ελπίζω στο μέλλον να επανδρώσουν την πρώτη ομάδα», δήλωσε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Απόστολος Παπαβασιλείου