Αθλητισμός|04.07.2020 21:14

Άστραψε ο Αστέρας, 4-0 τον Βόλο και έπιασε κορυφή στα πλέι άουτ

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και το πρώτο χατ τρικ του Λουίς Φερνάντεθ, ο Αστέρας νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία τον Βόλο με 4-0 στην Τρίπολη κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα πλέι άουτ της Super League.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς παραμένει αήττητη ως τώρα στο μίνι πρωτάθλημα, έχοντας πετύχει δύο νίκες (νίκησε και την ΑΕΛ) και τρεις ισοπαλίες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λουίς Φερνάντεθ με τα τρία γκολ που πέτυχε. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 2' και έδιωξε το άγχος με μονοκόμματο σουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε και το 2-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Σίτο σε ανατροπή από τον Καραγκιόζη. Στο 51' ο Σίτο με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα κάτω από το σώμα του τερματοφύλακα και στο 67' πάλι ο Λουίς Φερνάντεθ βγήκε μόνος χωρίς αντίπαλο και πλάσαρε δίχως να δυσκολευτεί για το 4-0.

Σε αντίθεση με τον εύστοχο και ουσιαστικό Αστέρα, η ομάδα του Βόλου δεν κατάφερε να αντισταθεί και δεν πέτυχε ούτε γκολ, παραμένοντας με δύο μόλις τέρματα στη διαδικασία των πλέι άουτ.

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Πασαλίδης (86' Χριστόπουλος), Άντζουλας, Τασουλής, Μουνάφο (60' Μπέλογκ), Φερνάντεζ, Σίτο (60' Τζίμας), Αλί (46' Ριέρα), Φερνάντεθ (77' Αλάγκμπε), Κρέσπι.

ΒΟΛΟΣ: Καραγκιόζης, Μήτογλου, Διαμάντης, Φεράρι, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαρτσένα (84' Μπαλογιάννης), Ζοάο (54' Κορέλας), Γέντρισεκ (54' Κυζιρίδης), Μουνίθ (64' Μπάλλας).