Αθλητισμός|04.07.2020 23:03

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε το νταμπλ με περίπατο στον τελικό

Η αυλαία στη Γερμανία έπεσε με την Μπάγερν Μονάχου να κατακτά, μετά το πρωτάθλημα, και το κύπελλο. Οι Βαυαροί επικράτησαν στον τελικό της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 4-2, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο τα 20 κύπελλα. Η Μπάγερν έβαλε τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Άλαμπα να ανοίγει το σκορ στο 17' και τον Γκνάμπρι στο 24' να κάνει το 2-0. Στο 59' ήταν η σειρά του Λεβαντόφσκι να σκοράρει για το 3-0.

Οι «Ασπιρίνες» μείωσαν στο 64' με τον Σβεν Μπέντερ και προσπάθησαν να «μπουν» στο παιχνίδι, χωρίς να το καταφέρουν καθώς η Μπάγερν έλεγξε τον ρυθμό. Στο 89' οι Βαυαροί πέτυχαν και τέταρτο τέρμα, με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει για δεύτερη φορά στην τελικό, για το 4-1.

Στις καθυστερήσεις η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι με τον Χάβερτς να ευστοχεί για το τελικό 4-2. Η λήξη του αγώνα βρήκε την Μπάγερν να πανηγυρίζει το πέμπτο της νταμπλ στα οκτώ χρόνια που μετρά διαδοχικές κατακτήσεις του πρωταθλήματος.