Αθλητισμός|14.07.2020 00:05

«Έμφραγμα» για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 97'

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να αποτελέσει την εξαίρεση της 35ης αγωνιστικής, και έχασε βαθμούς, βαδίζοντας στα χνάρια της Τσέλσι και της Λέστερ, με τη δική της απώλεια βαθμών να έρχεται με οδυνηρό τρόπο. Η Γιουνάιτεντ είδε την Σαουθάμπτον να προηγείται στο 12' με τον Άμστρονγκ, όμως 12 λεπτά αργότερα είχε καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί με τους Ράσφορντ και Μαρσιάλ να σκοράρουν στο 20' και στο 23' αντίστοιχα, για το 2-1. Όλα έδειχναν πως η Γιουνάιτεντ θα έφτανε στην 7η νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια, όμως λογάριαζε χωρίς τον Ομπαφέμι, ο οποίος στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ, σκόραρε για το τελικό 2-2.

Η αναμέτρηση ήταν αυτή με την οποία ολοκληρώθηκε η 35η αγωνιστική, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μην εκμεταλλεύεται τις ήττες της Τσέλσι και της Λέστερ, και να ισοβαθμεί στην 4η θέση με τις «Αλεπούδες» από τις οποίες τη δεδομένη στιγμή μειονεκτεί λόγω διαφοράς τερμάτων. Η μάχη για τα εισιτήρια που οδηγούν στο Champions League θα είναι μέχρι τελικής πτώσης.