Αθλητισμός|16.07.2020 01:06

Η Άρσεναλ είναι ακόμα ζωντανή, η Λιβερπουλ ξεχνάει τα όνειρα για ρεκόρ

Μπορεί η Άρσεναλ να βρίσκεται στη χειρότερη βαθμολογική θέση των τελευταίων 25 ετών, μπορεί η Λίβερπουλ να βρίσκεται στην καλύτερη θέση των τελευταίων 30 ετών, όμως όλα αυτά δεν παίζουν ρόλο όταν ξεκινούν τα παιχνίδια. Η Άρσεναλ επικράτησε της Λίβερπουλ με 2-1, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0, με τους (κορυφαίους τη φετινή σεζόν) Φαν Ντάικ και Άλισον να κάνουν λάθη που οδήγησαν στα γκολ των «Κανονιέρηδων». Η Λίβερπουλ ήθελε μόνο νίκες μέχρι τέλους για να κάνει ρεκόρ πόντων, ευκαιρία που χάθηκε μετά από αυτή την ήττα.

Νωρίτερα, η Μπέρνλι έβαλε φρένο στη Γουλβς, με το τελικό 1-1 να «σβήνει» τα όποια όνειρα των «Λύκων» να προλάβουν την τετράδα, με το γκολ της Μπέρνλι να έρχεται στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά με 2-1 επί της Μπόρνμουθ που έκανε βήμα υποβιβασμού. Η Τότεναμ πέτυχε μεγάλης σημασίας νίκη επί της Νούκαστλ, εκτός έδρας, με 3-1, και με αυτή παραμένει στο κυνήγι μιας θέσης στην Ευρώπη.