Αθλητισμός|05.10.2020 09:36

NBA Finals: Παραμένουν ζωντανοί οι Χιτ - Νίκησαν τους Λέικερς και μείωσαν σε 2-1

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη των... Μαϊάμι Χιτ. Μπορεί οι Ντράγκιτς και Αντεμπάγιο να ήταν νοκ-άουτ, αλλά ο Μπάτλερ με 40 πόντους, οδήγησε το Μαϊάμι στη νίκη με 115-104 επί των Λος Αντζελες Λέικερς, μειώνοντας τη σειρά των NBA Finals σε 2-1.

Παρά τις δύο σημαντικές απουσίες, οι Χιτ μπήκαν με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι και με τον Μπάτλερ οδηγό από την αρχή, προηγήθηκαν με 13 πόντους (22-9). Οι Λέικερς άρχισαν να «αφυπνίζονται» μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου και με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, μείωσαν σε 26-23. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Χιτ πάντως, να συνεχίζουν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από τον Μπάτλερ, που είχε 19 πόντους πριν το ημίχρονο, το οποίο τους βρήκε στο +4 (58-54).

Η τρίτη περίοδος, άρχισε όπως και η πρώτη με τους παίκτες του Σπόλστρα να δείχνουν πιο αποφασισμένοι και με μάτι που... γυάλιζε. Μετά το αρχικό 68-54, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, έστω και μικρότερο (85-80) πριν από την τελευταία περίοδο. Οι Λέικερς μπορεί να είχαν τη διάθεση, αλλά ο Μπάτλερ ήταν πάντα εκεί με τις επιθετικές του αποφάσεις κι έτσι, οι Χιτ δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα. Ο Μπάτλερ έφτασε τους 40 και πλέον ήταν ξεκάθαρο πως οι Λέικερς ότι δεν μπορούσαν να γυρίσουν ένα ματς που τελείωσε με 115-104.

Ο Μπάτλερ ήταν ασυναγώνιστος για τους Χιτ, καθώς πραγματοποίησε triple double, με 40 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ από 17 είχαν Χίροου και Ολίνικ για τους νικητές, ενώ για τους Λέικερς, οι 25 του Τζέιμς και οι 15 του Ντέιβις προφανώς δεν αρκούσαν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 58-54, 85-80, 115-104

Χιτ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 40 (14/20 δίποντα, 12/14 βολές, 11 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κράουντερ 12 (2/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λέοναρντ 7 (1), Ρόμπινσον 13 (3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίρο 17 (4/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Ιγκουοντάλα 2, Ολίνικ 17 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ναν 4, Χιλ 3 (1), Τζόουνς Τζούνιορ

Λέικερς (Βόγκελ): Τζέιμς 25 (8/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 λάθη), Ντέιβις 15 (6/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάουαρντ 4, Γκριν 2, Κάλντγουελ-Πόουπ 5 (1), Κούζμα 19 (4/8 τρίποντα), Ρόντο 4 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καρούζο 8 (1), Μόρις 19 (5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (1)