Αθλητισμός|14.10.2020 22:07

Με... φόρα από το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός νίκησε και την Αρμάνι

Με φόρα από το ΟΑΚΑ και με στοιχεία που... έλειπαν στα προηγούμενα ματς, όπως η ενέργεια και η καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 86-75 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη Euroleague.  Οι Πειραιώτες δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και είδαν την Αρμάνι του εξαιρετικού Σέρχιο Ροντρίγκεθ να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα (36-42). Το... τσιπάκι άλλαξε στο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αισθητά καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο: Εκεί, οι γηπεδούχοι πάτησαν δυνατά στο παρκέ, ανέβασαν στροφές σε άμυνα - επίθεση και πήραν τα ηνία μέχρι το τέλος.

Κομβικοί σε αυτό το διάστημα και στο τελικό αποτέλεσμα ήταν οι Σακίελ ΜακΚίσικ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άαρον Χάρισον (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Χασάν Μάρτιν (6 πόντοι, 8 ριμπάουντ), όμως κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 17 πόντους, 11 ασίστ. Καλός και ο Γιώργος Πρίντεζης (16 πόντοι, 7/9 σουτ).

Αντίθετα, η Αρμάνι υπέστη την πρώτη ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις, αφού τα... βαριά χαρτιά έμειναν χαμηλά. Διασώθηκε ο Σέρχιο Ροντρίγκες (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), πάλεψε και ο Μάικλ Ρολ (16 πόντοι) από τον πάγκο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9 (1)