Αθλητισμός|16.10.2020 00:41

Euroleague: Εδωσε σπουδαία μάχη στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός αλλά λύγισε στην παράταση

Εσπασαν καρδιές στη Βαρκελώνη όπου ο Παναθηναϊκός έδωσε σπουδαία μάχη αλλά ηττήθηκε 97-89 στην παράταση από την Μπαρτσελόνα. Οι «πράσινοι» που είχαν σε καταπληκτική ημέρα τον Φόστερ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους και τον συγκλονιστικό Μήτογλου που έκανε double-double σε πόντους (16) και ριμπάουντ (12), λύγισαν στο πεντάλεπτο της παράτασης και γνώρισαν την ήττα από την Μπάρτσα του Νικ Καλάθη και του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Πάντως, παρά το δεύτερο χαμένο ματς (είχε προηγηθεί η ήττα από τον Ολυμπιακό) έπειτα από τρεις προσπάθειες στη Euroleague, η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έδειξε ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική ακόμη και απέναντι σε ένα απ' τα μεγάλα φαβορί της νέας σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και από πολύ νωρίς ξέφυγε στο σκορ της Μπαρτσελόνα. Μάλιστα βρέθηκε στο +11 (4-15) με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου. Ωστόσο οι Καταλανοί με τον Καλάθη να βρίσκεται σε καλή μέρα, αντέδρασαν σκοράροντας έξι σερί πόντους (10-15) αλλά ο «καυτός» Φόστερ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +8 (10-18). Εκτοτε όμως οι Πράσινοι έκαναν εύκολα λάθη με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει στο +5 (13-18).

Προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου η Μπαρτσελόνα είχε επιστρέψει στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας (18-18) ενώ στο 12' βρέθηκε και στο 21-18 έχοντας ένα σερί 11-0! Ο, μέχρι εκείνο το σημείο, εκπληκτικός Φόστερ έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +3 (21-24) έχοντας την τέλεια στατιστική: 16 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές! Ο Καλάθης επανέφερε στην ισοπαλία την Μπάρτσα που εν τέλει έκλεισε το ημίχρονο στο +1 (36-35) χάρη σε καλάθι του Ερτέλ και άστοχο τρίποντο Φόστερ σε «νεκρό» χρόνο.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Μήτογλου να αιφνιδιάζει την Μπάρτσα σκοράροντας πέντε σερί πόντους (36-40), ενώ το καλάθι του Παπαπέτρου έφερε τη διαφορά στο +6 (36-42) χάρη σε ένα 0-6 των «πρασίνων», που συνέχισαν στον ίδιο εξαιρετικό ρυθμό φτάνοντας ξανά στο +11 (41-52) στο 27'. Η Μπαρτσελόνα όμως βρήκε απαντήσεις δύο φορές από το τρίποντο με Καλάθη και Κούριτς και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 κατόρθωσε να βρεθεί στο +1 (56-55). Ο Σαντ Ρος με τρίποντη «βόμβα» έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (56-58) αλλά ο Χίγκινς ήταν εύστοχος σε δύο βολές και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ισοπαλία (58-58).

Με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδου ήταν η ώρα της Μπαρτσελόνα για να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό σκοράροντας δύο γρήγορα καλάθια με Ερτέλ και Ντέιβις (62-58). Η ομάδα του Βόβορα όμως απάντησε με Μήτογλου και Νέντοβιτς (62-63). Εκτοτε το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στον... πόντο απαντώντας η μία στο καλάθι της άλλης. Αυτό συνέβη μέχρι το 38' οπότε η Μπάρτσα εκμεταλλεύτηκε δύο λάθη του Φόστερ (σε άμυνα και επίθεση) και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (71-68).

Ο Κασελάκης μείωσε στον πόντο (71-70) αλλά στη συνέχεια τα σουτ του Νέντοβιτς και του Σαντ Ρος που θα έδιναν ξανά το προβάδισμα στους «πράσινους» ήταν άστοχα. Ο Χίγκινς με δύο εύστοχες βολές έφερε ξανά την Μπάρτσα στο +3 (73-70), ο Σαντ Ρος ήταν άστοχος και πάλι αλλά ο συγκλονιστικός Μήτογλου πήρε ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε σε δύο βολές για το 73-72. Ο Ντέιβις ήταν εύστοχος κι εκείνος στις βολές (75-72), ενώ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με τρίποντο του Κασελάκη που κέρδισε φάουλ και τρεις βολές τις οποίες έστειλε στο διχτάκι (3/3) ισοφαρίζοντας 75-75 κι ενώ απέμεναν 7,8 δευτερόλεπτα. Ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση

Η Μπαρτσελόνα άρχισε την παράταση με ένα σερί 4-0 (79-75) σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που είχε τρεις σερί άστοχες προσπάθειες. Με την... τέταρτη πάντως ο Φόστερ εκτέλεσε με τρίποντο (79-78) αλλά η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +6 (84-78). Ο Νέντοβιτς μείωσε στους τρεις με τρίποντο (84-81) αλλά ο Χάγκα με νέο τρίποντο έφερε και πάλι τη διαφορά στους έξι (87-81) και αμέσως μετά στο +8 (89-81) με τον Ντέιβις. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει ζωντανός με νέο τρίποντο του Νέντοβιτς (89-84).

Ο Ντέβις φάνηκε να τελειώνει το ματς στο 91-84 αλλά ο Σαντ Ρος και πάλι με τρίποντο (91-87) διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες των «πρασίνων» για μια μεγάλη ανατροπή που όμως δεν ήρθε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 κ.α., 97-89 παρ.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ).