Αθλητισμός|04.11.2020 01:06

Πρόωρος αποκλεισμός για Τσιτσιπά από το Masters του Παρισιού

Πρόωρα και άδοξα αποχώρησε από το Masters του Παρισιού ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας τέθηκε νοκ άουτ από τον Ούγκο Ουμπέρ μετά από μια μεγάλη μονομαχία διάρκειας 3 ωρών και 16 λεπτών που κρίθηκε σε τρία τάι μπρέικ! Ο αριστερόχειρας Γάλλος (νο.34) επικράτησε με 2-1 σετ 7-6(4), 6-7(6), 7-6(3) και θα παίξει στη φάση των «16» με τον Μάριν Τσίλιτς, ενώ ο Τσιτσιπάς (νο.5 στον κόσμο) στρέφει την προσοχή του στο τελευταίο μεγάλο τουρνουά της σεζόν, το ATP Finals του Λονδίνου (15/11), όπου πηγαίνει για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Το παιχνίδι με τον Ουμπέρ πάντως κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τελικά εκείνος που χαμογέλασε ήταν ο Γάλλος, ο οποίος φέτος έχει ρεκόρ 14-4 στα τάι μπρέικ. Το παιχνίδι ήταν κλειστό αλλά φάνηκε να γέρνει προς την πλευρά του Τσιτσιπά, ο οποίος μολονότι στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ βρέθηκε να χάνει με 1-5 και με 3-6, έσβησε τρία ματς πόιντ, πήρε το σετ και ισοφάρισε (1-1). Στο τρίτο σετ αμφότεροι πέτυχαν από ένα μπρέικ αλλά στη διαδικασία του τάι μπρέικ ο Ουμπέρ είχε πιο καθαρό μυαλό και πανηγύρισε τη νίκη.