Αθλητισμός|07.11.2020 21:58

Basket League: Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ στο Περιστέρι με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι - Μεσολόγγι «3Χ3»

Η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το Περιστέρι με 66-62 σε ένα συναρπαστικό ματς για την 3η αγωνιστική της Basket League. Η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους από το Περιστέρι, όμως με τον Ματ Λοτζέσκι να κάνει τέσσερα πολύ μεγάλα σουτ κατάφερε να πάρει την σπουδαία εκτός έδρας νίκη και να κάνει το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Μετά από περίπου 35΄ λεπτά, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 55-48. Ωστόσο, η εμπειρία των Κιθ Λάνγκφορντ και Ματ Λοτζέσκι έκανε τη διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τους δύο «κιτρινόμαυρους» να απαντούν με σερί 13-0 για το... προσπέρασμα (55-61 στο 38΄). Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά με τον Λοτζέσκι να σημειώνει το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο του (64-60 στα 51'' για τη λήξη) «κλείδωσε» το «διπλό» της ΑΕΚ, ενώ ο Νίκος Ζήσης έγραψε στα 15'' το τελικό 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10, Μαυροκεφαλίδης 12 (1), ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3, Γκρέι 10, Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10, Λάνγκφορντ 11, Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 9 (1), Κατσίβελης, Ζήσης 2, Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.

Μεσολόγγι «3Χ3»

Αήττητο συνεχίζει τις υποχρεώσεις του στην Α1 Ανδρών το Μεσολόγγι, το οποίο πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στο «σπίτι» του και τρίτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επικράτησε με 79-66 του Ιωνικού στο ΔΑΚ Αγρινίου, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τρίτη εφετινή τους απώλεια. Ουσιαστικά ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός για ένα μόνο δεκάλεπτο, το δεύτερο, όταν με επιμέρους σκορ 23-13 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (43-36).

Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι έδωσαν ρεσιτάλ άμυνας, περιορίζοντας τους αντιπάλους στους 23 πόντους (13π. στο γ' δεκ., 10π. στο δ' δεκ.) και με αποκορύφωμα την τέταρτη περίοδο, όταν και έμειναν από δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι, το Μεσολόγγι έφτασε άνετα στη νίκη με 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκριν 24 (4), Φέργκιουσον 5 (1), Αγραβάνης 20 (2), Αμάρντι 4, Μπράουν 19 (5), Λάνγκφορντ 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Μάθις.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Στέργιος Κουφός): Σμιθ 16 (2), Πρίτζετ, Φιτσπάτρικ 16 (2), Τολιόπουλος 14 (3), Χουγκάζ 11, Ζάισλοφτ, Πετρόπουλος 7 (2), Χάμοντς, Χόλογουελ 2.