Αθλητισμός|15.11.2020 22:56

Τα γκολ της Εθνικής στη Μολδαβία: Ο κεραυνός του Φορτούνη και το 0-2 του Μπακασέτα

Με ένα ξέσπασμα σε διάστημα δέκα λεπτών στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα πήρε προβάδισμα της Μολδαβίας στο Κισινάου με 2-0. Ολα τα λεφτά ήταν το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε ο Κώστας Φορτούνης με «οβίδα» που εξαπέλυσε με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή στο 32', ενώ δέκα λεπτά αργότερα (42') ακολούθησε και το δεύτερο τέρμα της Εθνικής με τον Φορτούνη να αναλαμβάνει ρόλο πασέρ και τον Τάσο Μπακασέτα να εκτελεί από την κορυφή της μεγάλης περιοχής.

Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε στο πρώτο μισάωρο του ματς αλλά μόλις βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με το τρομερό γκολ του Φορτούνη απελευθερώθηκε παίζοντας πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο.