Αθλητισμός|10.12.2020 23:14

Θρυλικός Ολυμπιακός στη Σερβία με ιστορικό Σπανούλη που έγινε πρώτος σκόρερ σε Euroleague και Πρωταθλητριών

Επειτα από ένα συγκλονιστικό κι άκρως συναρπαστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία (81-79) και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη θέση του στη Euroleague με ρεκόρ 7-5. Παράλληλα, όμως έγραψε ιστορία και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της EuroLeague και του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, ξεπερνώντας τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο που είχε σταματήσει στους 4.321 πόντους.

Στις 2 Ιανουαρίου 2020, στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε ο Kill Bill είχε γίνει ο πρώτος στην ιστορία της Euroleague ECA (από το 2000-01 και έπειτα). Κυνηγούσε όμως την κορυφαία επίδοση του Ναβάρο και συνολικά σε Euroleague και Πρωταθλητριών που πρωτοδιοργανώθηκε το 1958. Χρειαζόταν 13 πόντους πριν από το τζάμπολ και εν τέλει έφτασε τους 4.322 9'18'' πριν από το τέλος με δίποντο μπαίνοντας στο πάνθεον του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Πέραν του Σπανούλη που πέτυχε 14 και είχε 5 ριμπάουντ, καθοριστική ήταν η συμβολή του Πρίντεζη με 16 πόντους και το νικητήριο καλάθι, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Κώστας Σλούκας (12 πόντοι, 7 ασίστ) και Άαρον Χάρισον (12 πόντοι). Χ-Factor του αγώνα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που μέτρησε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα ερχόμενος από τον πάγκο.

O Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ματς κι έκτοτε δεν μπόρεσε να ξαναπάρει για ώρα τα ηνία στο σκορ. Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε γκάζι από νωρίς στο παιχνίδι, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14 (30-16) έχοντας φανταστικά ποσοστά στα τρίποντα (6/8)! Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του και τα ποσοστά του στην επίθεση, όπως επίσης και την αποτελεσματικότητά του στην άμυνα και κατόρθωσε να μαζέψει λίγο τη διαφορά και να τη ρίξει κάτω από τους δέκα στο φινάλε του ημιχρόνου (45-37) με τον Σπανούλη και τον Σλούκα να ηγούνται επιθετικά με 11 και 10 πόντους, αντιστοίχως.

Η τρίτη περίοδος υπήρξε καταλυτική για την περαιτέρω εξέλιξη του ματς καθώς ο Ολυμπιακος σοβαρεύτηκε απόλυτα κόβοντας οριστικά τον ρυθμό του Αστέρα. Κάπως έτσι για πρώτη φορά μετά από ώρα πήρε το προβάδισμα (52-53) στο 26' με τη βοήθεια του Χάρισον που πέτυχε τρία σερί τρίποντα! Εκτοτε το ματς έγινε ντέρμπι και οι δυο ομάδες πορεύονταν καλάθι-καλάθι με την περίοδο πάντως να τελειώνει στο +1 για τους Πειραιώτες με τρίποντη «βόμβα» του Λαρεντζάκη (61-62).

Ο Ολυμπιακός μπήκε... καυτός στην τέταρτη περίοδο και με ένα σερί πόντων έχτισε μια διαφορά που έφτασε μέχρι και το +9 με 61-70. Οι Σέρβοι όμως δεν παράτησαν τη μάχη και με ένα μίνι σερί 8-0 μείωσαν στον πόντο (69-70). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 4-0 (69-74) αλλά ο Αστέρας ισοφάρισε τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Το παιχνίδι πήρε μορφή θρίλερ καθώς η νίκη παιζόταν πια στην κόψη του ξυραφιού. Ο Σπανούλης ευστόχησε σε μια βολή στα 8,6'' (78-79), ο Ο' Μπράιαντ ισοφάρισε με μία βολή (79-79) στα 6,8'' αλλά ο Πρίντεζης πέτυχε ένα «μεγάλο» καλάθι 3,2'' πριν από το φινάλε που διαμόρφωσε το τελικό 79-81.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο' Μπράιαντ 16 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόλντεν 13 (3), Λόιντ 13 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουσκόκοβιτς 2, Νταβίντοβατς 8 (3/11 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 5 (1), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κούζμιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (4/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρτιν 1, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα), Τζένκινς, Έλις 4 (2/2 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/4 σουτ)