Αθλητισμός|28.06.2020 15:48

Premier League: Η Σίτι είναι ζωντανή!

Αλέξανδρος Λοθάνο

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα, με αρκετή δόση υπερβολής, είχε πει ότι, οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης επί της Λίβερπουλ, θα σήμαινε «αντίο πρωτάθλημα» για την Μάντσεστερ Σίτι. Η πρωταθλήτρια Αγγλίας έδειξε χαρακτήρα, ήταν πιο εύστοχη, υποχρέωσε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στην πρώτη φετινή της ήττα στην Premier League (2-1) και βρέθηκε στο -4 από τους προπορευόμενους «Κόκκινους».

Στο πρώτο ημίχρονο, η Σίτι πίεσε ψηλά, προσπάθησε να «πνίξει» την Λίβερπουλ, η οποία όμως έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Μανέ να βρίσκει στο δοκάρι και τον Τζον Στόουνς, με διπλή προσπάθεια, να αποτρέπει το... δικό του αυτογκόλ.

Οι γηπεδούχοι δεν έφταναν με ευκολία στην περιοχή του Αλισον, αλλά το έκαναν σε μια φάση και... καλή. Στο 40ό λεπτό, ο Μπερνάρντο Σίλβα σέντραρε από αριστερά, ο Σέρχιο Αγουέρο κοντρόλαρε την μπάλα στα όρια της μικρής περιοχής και, με εξαιρετικό γυριστό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και, αφού έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Βίρτζιλ φαν Ντάικ, κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά του Ρομπέρτο Φιρμίνο προ κενής εστίας (64'). Δεν το χάρηκε για πολύ, όμως, αφού η Σίτι πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ χάρη σε διαγώνιο σουτ του Λιρόι Σανέ, ύστερα από ωραία ενέργεια και ασίστ του Ραχίμ Στέρλινγκ (72').

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2, η Σίτι απάντησε με διπλή ευκαιρία των Μπερνάρντο Σίλβα – Στέρλινγκ και, εν τέλει, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αντονι Τέιλορ βρήκε νικητές (και ζωντανούς) τους «Πολίτες».

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Ντανίλο, Στόουνς, Κομπανί (87' λ. τρ. Οταμέντι), Λαπόρτ (86' Γουόκερ), Μπερνάρντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Νταβίδ Σίλβα (66' Γκιντογκάν), Στέρλινγκ, Αγουέρο, Σανέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Αλεξάντερ Αρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (86' Στάριτζ), Χέντερσον, Μίλνερ (57' Φαμπίνιο), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ (76' Σακίρι).

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής της Premier League:

Εβερτον – Λέστερ 0-1 (58' Βάρντι)

Αρσεναλ – Φούλαμ 4-1 (25' Τσάκα, 55' Λακαζέτ, 79' Ράμσεϊ, 83' Ομπαμεγιάνγκ – 69' Καμαρά)

Κάρντιφ – Τότεναμ 0-3 (3' Κέιν, 12' Ερικσεν, 26' Σον)

Τσέλσι – Σαουθάμπτον 0-0

Χάντερσφιλντ – Μπέρνλι 1-2 (33' Μουνιέ – 40' Γουντ, 74' Μπαρνς)

Γουέστ Χαμ – Μπράιτον 2-2 (66', 68' Αρναούτοβιτς – 56' Στέφενς, 58' Ντάφι)

Γουλβς – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (83' Αγιέ, 90' πέν. Μιλιβόγεβιτς)

Μπόρνμουθ – Γουότφορντ 3-3 (34' Ακέ, 37' Γουίλσον, 40' Φρέιζερ – 14', 27' Ντίνεϊ, 38' Σέμα)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (64' Λουκάκου, 80' Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 2-1 (40' Αγουέρο, 72' Σανέ – 64' Φιρμίνο)

Η βαθμολογία (σε 21 αγώνες): Λίβερπουλ 54, Μάντσεστερ Σίτι 50, Τότεναμ 48, Τσέλσι 44, Αρσεναλ 41, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 38.