Αθλητισμός|15.12.2020 23:39

Εδωσε μάχη ο Παναθηναϊκός αλλά λύγισε στη δεύτερη παράταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για την υπέρβαση και την άγγιξε αλλά η ποιοτική και συνάμα σκληροτράχηλη Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε λύσεις και απαντήσεις περνώντας νικηφόρα από το ΟΑΚΑ με 97-93 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Οι «πράσινοι» του Γιώργου Βόβορα έδειξαν ότι μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τους μεγάλους της Euroleague και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Νέντοβιτς (27 πόντους), Παπαπέτρου (18 π.) και Παπαγιάννη (14 π.) έβαλαν δύσκολα σε μια ομάδα που φιγουράρει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Παρ' όλα αυτά, το «τριφύλλι» παραμένει χαμηλά καθώς βρίσκεται στο 4-9 έπειτα από 13 αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός που μπήκε με αποφασιστικότητα και είχε καλές επιθετικές επιλογές στο παιχνίδι και σωστή αμυντική λειτουργία ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (15-14). Στη συνέχεια όμως αναγκάστηκε να κυνηγήσει τη Ρεάλ καθώς η αστοχία του κυρίως, απ' το τρίποντο (είχε 0/8 μέχρι το 18') έδωσε... αέρα στους Μαδριλένους που έκλεισαν την περίοδο στο +4 (29-33).

Το σερί της Ρεάλ, παράλληλα με την αστοχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +14 (33-47) στο 25'. Οι «πράσινοι» πάντως λίγο προτού ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο μάζεψαν τη διαφορά στο -8 (48-56). Το «τριφύλλι» ωστόσο έβγαλε αντίδραση και ενέργεια στο παρκέ και με αιχμή του δόρατος κυρίως τον Νέντοβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66) μετατρέποντάς το σε θρίλερ τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Εκτοτε οι δυο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση ενός καλαθιού φτάνοντας μέχρι και το φινάλε του 40λεπτου, οπότε οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία για το νικητήριο καλάθι αλλά η προσπάθεια του Νέντοβιτς ουδέποτε ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση (68-68). Εκεί ο Παναθηναϊκός έπαιξε με ψυχή αλλά και σχέδιο, είχε σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και είχε ξανά την μπάλα στα χέρια του στο φινάλε για το νικητήριο καλάθι όμως ο Παπαπέτρου αστόχησε στο τρίποντο στέλνοντας το ματς στη δεύτερη παράταση (79-79)!

Το «γκραν γκινιόλ» συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της δεύτερης παράτασης, οπότε η Ρεάλ κατόρθωσε από το 85-87 να βρεθεί στο 85-91 (+6) με δύο σερί καλάθια. Ο Παπαπέτρου μείωσε 87-91 στα 55'' και έκλεψε την μπάλα στη συνέχεια, κερδίζοντας και φάουλ στα 40.8''. Ευστόχησε στην πρώτη βολή και αστόχησε στη δεύτερη (88-91) αλλά με ένα μεγάλο καλάθι ο Αμπάλντε 19'' πριν από το τέλος πρόσφερε ασφάλεια στη Ρεάλ (88-93). Ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 90-93, ο Τόμπκινς ευστόχησε σε δύο βολές (90-95), ο Νέντοβιτς «έγραψε» τρίποντο (93-95) στα 3.1'' και αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ. Ο χρόνος όμως δεν ήταν αρκετός για μια κανονική επίθεση...

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 16:30), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (4 ασίστ).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (6/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 1 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Αμπάλντε 18 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρς 20 (9/13 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιουλ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Τόμπκινς 12 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ.