Αθλητισμός|19.12.2020 10:17

Το έκανε ξανά η Ρεάλ: Μετά τον Παναθηναϊκό, νίκησε και τον Ολυμπιακό στην παράταση

Μετά το ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα και από το ΣΕΦ στην παράταση (82-86) με τους Λαπροβίτολα και Γιουλ να κάνουν τη ζημιά στον Ολυμπιακό, που έχασε χρυσή ευκαιρία στο φινάλε της κανονικής περιόδου για τη νίκη. Εμεινε πίσω στη μάχη για την οχτάδα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που πλέον βρίσκεται στο 7-7 μετά τη δεύτερη σερί ήττα μέσα σε λίγες ημέρες (είχε επικρατήσει και η Βαλένθια στο ΣΕΦ).

Ο Ολυμπιακός και η Ρεάλ πρωταγωνίστησαν σε ένα πραγματικό θρίλερ και πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη, όμως στα κρίσιμα σημεία υπερίσχυσε η ποιότητα και η ψυχραιμία των Ισπανών, που κέρδισαν και ανέβηκαν στο 10-5. Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε σαφώς καλύτερος σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Βαλένθια. Ήταν συγκεντρωμένος, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και στο τέλος της κανονικής διάρκειας είχε την ευκαιρία να κυνηγήσει τη νίκη, όμως το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και το μομέντουμ χάθηκε.

Στο έξτρα πεντάλεπτο «μίλησαν» οι Σέρχιο Γιουλ (10 πόντοι, 5 ασίστ, 3/5 τρίποντα) και Νίκολας Λαπροβίτολα (19 πόντοι, 6 ασίστ), ενώ η Ρεάλ έμεινε στο ματς λόγω της εξαιρετικής παρουσίας του Έντι Ταβάρες (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 μπλοκ). Καλός και ο Τρέι Τόμπκινς (15 πόντοι με 6/6 σουτ). Ο Ολυμπιακός υστέρησε στις λεπτομέρειες και έπεσε στο 7-7, χάνοντας έδαφος στη μάχη της οκτάδας. Οι Χασάν Μάρτιν και Σακίελ ΜακΚίσικ ολοκλήρωσαν το ματς με 18 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας, που ήταν... μοιραίος στο τέλος, ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69, 82-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2