Αθλητισμός|23.12.2020 08:55

NBA: Πρεμιέρα με ήττα για τους πρωταθλητές Λέικερς

Οι Κλίπερς ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι του Λος Άντζελες καθώς επικράτησαν 116-109 των Λέικερς, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πολ Τζορτζ, στην πρεμιέρα του ΝΒΑ.

Το πάρτι των πρωταθλητών χάλασαν οι Κλίπερς αφού οι Λέικερς παρέλαβαν λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης τα δαχτυλίδια τους. Οι Κλίπερς από τα πρώτα λεπτά πήραν κεφάλι στο σκορ ξεφεύγοντας με 39-19 στην πρώτη περίοδο. Οι Λέικερς κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με μόλις δύο πόντους πίσω (56-54) αλλά ο Τζορτζ  (33π.) και ο Λέοναρντ (26π.) έστειλαν το μήνυμά τους στους πρωταθλητές.

Οι Λέικερς κατάφεραν να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν αλλά οι Κλίπερς πάτησαν και πάλι γκάζι για το τελικό 116-109.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-39, 54-56, 78-89, 109-116.

Επιστροφή Ντουράντ στο ΝΒΑ

Στο άλλο ματς της πρεμιέρας του ΝΒΑ, ο Κέβιν Ντουράντ επέστρεψε στα παρκέ μετά από 18 μήνες και οδήγησε το Μπρούκλιν στη νίκη επί του Γκόλντεν Στέιτ με 125-99.

Ο Ντουράντ είχε 22 πόντους (6/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Καϊρί Ιρβινγκ με 26 πόντους (6/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές) σε 25 λεπτά συμμετοχής ενώ 20 πόντους είχε ο Κάρις ΛεΒέρτ.

Για τους Ουόριορς ο Στεφ Κάρι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους (5/11 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές), 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ το νούμερο 2 του φετινού draft, Τζέιμς Γουάισμαν σημείωσε 19 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ στο ντεμπούτο του. Ο Άντριου Γουίγκινς έμεινε στους 13 πόντους με 4/16 σουτ και ο Κέλι Ούμπρε στους 6 πόντους με 3/14 σουτ.