Αθλητισμός|24.12.2020 15:43

Πρεμιέρα Αντετοκούνμπο στο NBA: Εγραψε 35 πόντους, αλλά ήταν μοιραίος στο φινάλε

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ωστόσο ήταν κι αυτός που έχασε τη μοιραία βολή στο φινάλε του αγώνα των Μπακς με τους Σέλτικς. Ο Γιάννης οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή από το -17, ωστόσο έχασε την ελεύθερη βολή 4 δέκατα πριν από το φινάλε, με αποτέλεσμα οι Μπακς να ηττηθούν με 122-121.

Ο Ελληνας σταρ με 18 πόντους στην τέταρτη περίοδο οδήγησε τους Μπακς στην αντεπίθεση, καθώς η ομάδα του βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους στη γ' περίοδο. Τα «Ελάφια» κατάφεραν όχι απλά να μειώσουν αλλά και να προηγηθούν με 115-113 με καλάθι του Έλληνα άσου, τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Η χαμένη κρίσιμη βολή του Γιάννη:

Οι Μπακς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον Γιάννη στην τελευταία φάση του αγώνα κι ενώ οι Σέλτικς ήταν μπροστά με 122-121, με τον Έλληνα άσο να κερδίζει φάουλ και να πηγαίνει στη γραμμή των βολών. Έχοντας 5/6 στην διάρκεια του αγώνα, ο Αντετοκούνμπο ευστόχησε στην πρώτη αλλά αστόχησε στην δεύτερη, με τους Σέλτικς να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 35 πόντους (6/8β., 10/18διπ., 3/8τρ.) 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.