Αθλητισμός|11.01.2021 00:21

ΠΑΟ - ΑΕΚ 80-75: Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο στο μπάσκετ

Το ηχηρό χαστούκι από το Λαύριο μια εβδομάδα πριν και η αποδέσμευση του προπονητή Γιώργου Βόβορα, προκάλεσε την εσωτερική αντίδραση του Παναθηναϊκού, που έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε στο ντέρμπι της Basket League με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 80-75. Επειτα από μια συναρπαστική μάχη και με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, οι «πράσινοι» με κορυφαίο τον Παπαγιάννη που πέτυχε 18 πόντους και πήρε 13 ριμπάουντ, τον Νέντοβιτς που είχε 19 πόντους και τον Μήτογλου που είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, πανηγύρισαν μια πολύτιμη νίκη τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά λίγο πριν από την έλευση του νέου προπονητή, Ισραηλινού Οντετ Κάτας.

Από την άλλη, η ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου, που είχε για κορυφαίο τον Μορέιρα με 21 πόντους, πλήρωσε τις απουσίες των Ζήση, Κατσίβελη και Σλότερ που στέρησαν από την ομάδα σημαντικές λύσεις, ιδίως στο κρίσιμο φινάλε. Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ χτίζοντας μια διαφορά επτά πόντων (13-6), η ΑΕΚ την ψαλίδισε στους δύο (16-14) λίγο αργότερα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 24-18 υπέρ των «πρασίνων».

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος άρχισε εφιαλτικά για το «τριφύλλι» και ιδανικά για την Ενωση που έπειτα από ένα εντυπωσιακό σερί (0-11) βρέθηκε στο +5 (24-29). Οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και έφεραν και πάλι το παιχνίδι σε διαφορά ενός καλαθιού, προσπερνώντας ξανά 3'10'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου (35-34), ενώ ολοκλήρωσαν τελικά τη δεύτερη περίοδο στο +6 (43-37) με τον Παπαγιάννη να έχει 8 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Νέντοβιτς 15 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με εξαιρετικό ρυθμό και τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε διαφορά ενός καλαθιού στη μεγαλύτερη διάρκεια. Η ισοπαλία (62-62) ένα λεπτό πριν από το φινάλε της περιόδου, έγινε +5 (67-62) για τον Παναθηναϊκό με καθοριστικό τρίποντο του Κασελάκη και κάρφωμα του Παπαγιάννη.  Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ακολούθησε ένα επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού που τον έφερε στο +11 (78-67) τέσσερα λεπτά πριν από φινάλε. Η ΑΕΚ όμως βρήκε απαντήσεις και λύσεις και μείωσε ξανά φτάνοντας σε διαφορά τριών πόντων (78-75).

Παρ' όλα αυτά, όλες οι τελευταίες επιθέσεις της ΑΕΚ δεν ήταν επιτυχείς με αποτέλεσμα η νίκη να γύρει οριστικά προς την πλευρά του Παναθηναϊκού, που μια εβδομάδα μετά τη σοκαριστική ήττα από το Λαύριο και την αποδέσμευση του Γιώργου Βόβορα, επέστρεψε στις νίκες περιμένοντας πια τον νέο του προπονητή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 λάθη), Μήτογλου 17 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μακ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ, Μπεντίλ 2.

ΑΕΚ: Μορέιρα 21 (7/17 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2/7 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4 (4 ασίστ), Μωραΐτης (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόουζες 5.