Αθλητισμός|13.01.2021 23:17

Παναθηναϊκός - Βιλερμπάν 88-71: Εβγαλε αντίδραση με φοβερό Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 88-71 για τη 19η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» είχαν σε καταπληκτική βραδιά τον Νέντοβιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 33 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ φανταστικός ήταν και ο Παπαγιάννης, ο οποίος με 18 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στη Euroleague. Ο Παναθηναϊκός μετά από δύο σερί ήττες από Ερυθρό Αστέρα και Ζενίτ επέστρεψε στις νίκες και βελτίωσε τη βαθμολογική του θέση με ρεκόρ 6-12.

Η Βιλερμπάν πήρε κεφάλι μόνο στο ξεκίνημα του ματς έχοντας προβάδισμα έξι (2-8) και οχτώ πόντων (7-15) αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο ξέσπασμα βρέθηκε μπροστά στο σκορ και πήρε τα ηνία του ματς μέχρι τέλους. Εκλεισε το ημίχρονο στο 25-21 με τον Νέντοβιτς να έχει ήδη 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Η Βιλερμπάν άντεξε κι έμεινε στη διεκδίκηση του ματς καθόλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου ισοφαρίζοντας (36-36) και τελειώνοντας το ημίχρονο στο 45-42. Ο Νέντοβιτς με 18 και ο Παπαγιάννης με 10 είχαν στο ενεργητικό τους τους μισούς πόντους του Παναθηναϊκού!

Η τρίτη περίοδος ήταν η καθοριστική για να ξεφύγει μια για πάντα ο Παναθηναϊκός που με έναν τρομερό Νέντοβιτς (με 33 πόντους) ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων (70-60). Οι «πράσινοι» έχοντας πια απελευθερωθεί έπαιξαν καλό μπάσκετ και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με μια εύκολη επικράτηση με 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Μακ 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Νέντοβιτς 33 (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 2, Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 5 (1), Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιότ 4 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόλτον Τζούνιορ 5 (2/7 σουτ), Μπακό 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Λάιτι 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιαμπουσέλε 7 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Κόουλ 15 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές).