Αθλητισμός|14.01.2021 15:45

ΝΒΑ: Πάρτι του Αντετοκούνμπο στο Ντιτρόιτ - «Τριπλός» στη νίκη των Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ηγετική παρουσία στο ματς των Μπακς με τους Πίστονς και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 110-101 μέσα στο Ντιτρόιτ. Τα «ελάφια» από το πρώτο δωδεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους με τους Πίστονς να προσπαθούν να αντιδράσουν στην δεύτερη περίοδο. Ο Greek Freak όμως επέβαλλε τον... νόμο του στο τρίτο κομμάτι του αγώνα όπου είχε 11 πόντους και οδήγησε το Μιλγουόκι στο 8-4.

Ο Ελληνας άσος έκανε triple-double (22 πόντους με 6/10 βολές, 5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα), ο Χόλιντεϊ σημείωσε 21 πόντους, ο Φορμπς 13, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 4 λεπτά, έχοντας 1 κλέψιμο.

Από το Ντιτρόιτ ο Γκραντ πέτυχε 22 πόντους, ο Τζάκσον είχε 18, ο Γκρίφιν 12 πόντους.