Αθλητισμός|15.01.2021 21:00

Φενερμπαχτσέ - Παναθηναϊκός 100-74: Επώδυνο ντεμπούτο Κάτας στην Κωνσταντινούπολη

Τραυματική και επίπονη ήταν η πρώτη εμπειρία του Οντεντ Κάτας στον πάγκο του Παναθηναϊκού καθώς οι «πράσινοι» υπέστησαν βαρύτατη ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενερμπαχτσέ με 100-74! Ουσιαστικά, το «τριφύλλι» ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα κι έκτοτε παραδόθηκε στις ορέξεις της τουρκικής ομάδας που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ πανηγυρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στη Euroleague. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός, που παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία με ρεκόρ 6-13, απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι έχει μεγάλες αδυναμίες για τις οποίες καλείται να βρει λύσεις άμεσα ο Ισραηλινός κόουτς.

Ο ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό Γιώργος Παπαγιάννης (10π.) χρησιμοποιήθηκε μόνο για 17'55'', ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε ένα βράδυ που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα με 1/9 σουτ. Ο Άαρον Ουάιτ (11π., 3ρ.) και ο Ντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.) ήταν τα μοναδικά... κέρδη της ελληνικής ομάδας, με τον τραυματία Χάουαρντ Σαντ Ρος (10π., 3ρ.) να προσπαθεί όσο μπορεί.

Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε διαφορά ενός πόντου (13-12) από τη Φενέρ, που όμως πάτησε γκάζι στη συνέχεια και στα επόμενα πέντε λεπτά βρέθηκε στο +19 (31-12) με ένα εκπληκτικό σερί 18-0! Καταστροφικό πεντάλεπτο για τον Παναθηναϊκό που γκρέμισε ό,τι καλό προσπάθησε να χτίσει στο ξεκίνημα του ματς. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε και κατόρθωσε να κλείσει την ψαλίδα στους οχτώ πόντους (38-30) αλλά και πάλι η Φενέρ ξέφυγε κι έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (48-34). Στο πρώτο μισό του αγώνα μόνο ο Παπαγιάννης και ο Γουάιτ ξεχώρισαν με οχτώ πόντους σε αντίθεση με τον Νέντοβιτς που είχε 0/5 σουτ.

Το ίδιο... έργο παίχτηκε και στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Φενέρ και κυρίως να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά παρά τις αλλαγές του Κάτας σε σχήμα και πρόσωπα. Εξ ου και η εκτόξευση της διαφοράς μέχρι και τους 22 πόντους (72-50) προτού ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στους 19 (74-55). Τίποτα δεν άλλαξε στην εικόνα του ματς (και) στην τέταρτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να καταρρέει ολοκληρωτικά και να χάνει με 100-74 όντας κάκιστος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Φενερμπαχτσέ: Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέρεζ (3 λάθη), Γκούντουριτς 18 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές).

Παναθηναϊκός: Μακ 6 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Όγκαστ 3 (1/3 δίποντα, 1/4 βολές), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).