Αθλητισμός|15.01.2021 23:29

Ολυμπιακός - Βιλερμπάν 63-69: Επαιξε με τη φωτιά και κάηκε στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε στο ΣΕΦ από τη Βιλερμπάν με 63-69. Η άπειρη και άγουρη αλλά αθλητική και ταλαντούχα γαλλική ομάδα έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε τα αμέτρητα λάθη της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη που τη φέρνει στο 6-13 στη Euroleague. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός που βρισκόταν στο όριο της οχτάδας υποχώρησε στο 10-9 χάνοντας ένα ματς που ήταν από τα θεωρητικά εύκολα. Με 63 πόντους ωστόσο κανείς δεν μπορεί να περιμένει ότι θα κερδίσει στην έδρα του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήρε μικρό προβάδισμα (12-6) με τον Σλούκα να μετράει νωρίς-νωρίς πέντε ασίστ! Η Βιλερμπάν όμως αντέδρασε, αντεπιτέθηκε και έφερε το ματς στα ίσια στο φινάλε της πρώτης περιόδου (17-17). Η γαλλική ομάδα συνέχισε εξίσου καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο προκαλώντας προβλήματα επιθετικά στον Ολυμπιακό, που για αρκετή ώρα κυνηγούσε να περάσει μπροστά αλλά ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -1 (33-34).

Τα λάθη και οι κακές επιλογές και στις δυο πλευρές του γηπέδου συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό και στην τρίτη περίοδο κατά τη διάρκεια της οποίας η Βιλερμπάν όχι μόνο δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα αλλά βρέθηκε και στο +7 (38-45). Είναι ενδεικτικό ότι ο Ολυμπιακός είχε μόλις τρία λάθη στη διάρκεια του α' ημιχρόνου κι έκανε μαζεμένα οχτώ λάθη σε οχτώ λεπτά στην τρίτη περίοδο, που τελικά τελείωσε στο 42-51 με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (+9) μέχρι εκείνο το σημείο.

Η Βιλερμπάν άρχισε την τελευταία περίοδο με τρίποντο (42-54) αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε να αντιδρά και με καλάθια των ΜακΚίσικ, Χάρισον και Σπανούλη μείωσε σε 49-54. Ο,τι κι αν έκανε ωστόσο ο γενικά άστοχος Ολυμπιακός, η «καυτή» Βιλερμπάν έβρισκε απάντηση φτάνοντας ξανά στο +10 (53-63) τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για την τελική αντεπίθεση στο τέλος του ματς μειώνοντας στους τέσσερις πόντους στα 16,4'' αλλά δεν απέφυγε μια οδυνηρή ήττα που αποτελεί πισωγύρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

Ολυμπιακός: Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Βιλερμπάν: Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)