Αθλητισμός|20.01.2021 00:12

Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 93-101: Με μεγάλο Σλούκα πέρασε απ' το Αστρομπάλ

Επειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ με 93-101 σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι», όπως και πριν από μερικές ημέρες που ηττήθηκαν από τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, έπαιξαν με τη φωτιά και λίγο έλειψε να ξανακαούν. Ομως αυτή τη φορά χάρη στον τρομερό Κώστα Σλούκα και μια τρίποντη-βόμβα με buzzer beater στο φινάλε της κανονικής περιόδου, έμειναν ζωντανοί. Και στην παράταση δεν έχασαν τη δεύτερη ευκαιρία που τους δόθηκε επικρατώντας της μαχητικής γαλλικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός που με αυτή τη νίκη έφτασε στο 11-9 και βρίσκεται ξανά στο όριο της οχτάδας, είχε για ένα ακόμη ματς κορυφαίο παίκτη τον Σλούκα με 23 πόντους και 6 ασίστ, ενώ εξαιρετικός παρά τα λάθη που έκανε ήταν κι ο ΜακΚίσικ που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους. Ο Μάρτιν είχε 15 και ο Πρίντεζης 11.

Ο Ολυμπιακός, προφανώς θέλοντας να αφήσει πίσω την προηγούμενη ήττα από τη Βιλερμπάν, μπήκε με αποφασιστικότητα και προσήλωση στο πρώτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο φινάλε της περιόδου μέχρι και το +10 (13-23) προτού οι Γάλλοι μειώσουν σε 15-23. Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν και με ένα γρήγορο σερί (6-0) η Βιλερμπάν μείωσε στο καλάθι (21-23), ενώ δύο λεπτά πριν από το φινάλε πέρασε και μπροστά (35-33). Με Ελις, Πρίντεζη, Μάρτιν και Σλούκα, ο Ολυμπιακός τελείωσε το ημίχρονο στο +7 (37-44) με καλά ποσοστά στα σουτ και κυριαρχία στα ριμπάουντ.

O Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδειξε διάθεση για να διατηρήσει το προβάδισμα χτίζοντας μια διαφορά εννέα πόντων (40-49) αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε κι επέτρεψε στη Βιλερμπάν να επιστρέψει στο ματς και στη διεκδίκηση της νίκης καθώς τρία λεπτά πριν από το φινάλε της περιόδου, το +9 είχε μετατραπεί σε +1 (53-54). Ενα τρίποντο του Σπανούλη κι ένα απίθανο καλάθι του ΜακΚίσικ έφεραν ξανά τους Περαιώτες στο +4 αλλά η Βιλερμπάν μείωσε σε 61-63 στο τέλος της περιόδου.

Με ένα γρήγορο καλάθι του Χάρισον ο Ολυμπιακός βρέθηκε μεμιάς στο +4 (61-65) στην τέταρτη περίοδο αλλά με μια εκπληκτική αντεπίθεση η Βιλερμπάν μπλόκαρε τους Ερυθρόλευκους και με Χάουαρντ, Χέιζ και Λάιτι πήρε προβάδισμα έξι πόντων (75-69) πέντε λεπτά  πριν από το τέλος. Ο Ολυμπιακός όμως ισοφάρισε (79-79) με τον Σλούκα ενώ απέμεναν τρία λεπτά.

Το φινάλε ήταν συναρπαστικό καθώς κάθε καλάθι έδινε προβάδισμα είτε στον Ολυμπιακό είτε στη Βιλερμπάν. Είναι ενδεικτικό ότι στο τελευταίο τρίλεπτο πέντε φορές άλλαξε το προβάδισμα! Στο φινάλε όμως οι δύο εύστοχες βολές του Χέιζ (84-83), το επιθετικό φάουλ (αντί για καλάθι και φάουλ) που δόθηκε στον ΜακΚίσικ κι άλλες δυο εύστοχες βολές του Κόουλ διαμόρφωσαν το 86-83. Εκεί όμως μίλησε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος με τρίποντη-βόμβα σε «νεκρό» χρόνο έστειλε το ματς στην παράταση (86-86)!

Μεγάλο σασπένς είχε και η παράταση με τη Βιλερμπάν να παίρνει ένα προβάδισμα τριών πόντων αλλά τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά με ΜακΚίσικ, Σλούκα και δύο τάπες του Βεζένκοβ (91-94). Εκτοτε οι Πειραιώτες είχαν ορθές επιλογές σε άμυνα και επίθεση παίρνοντας ρεβάνς για την προ ημερών ήττα στο ΣΕΦ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 2 (1/5 σουτ), Καχούντι 5 (1), Ντιότ 4, Χέιζ 13 (4/8 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπάκο 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 18 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Χάουαρντ 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στράζελ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6 (3/3 δίποντα), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 23 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)