Αθλητισμός|20.01.2021 19:41

Super League 2: Πήρε το ντέρμπι με τέρμα στο 98' η Ξάνθη - Τα γκολ της αγωνιστικής

Με γκολ του Αντώνη Καπνίδη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ιωνικό για τη 2η αγωνιστική της Super League 2. H ακριτική ομάδα σκαρφάλωσε την κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκονται τα Τρίκαλα, τα οποία νίκησαν στο θεσσαλικό ντέρμπι τον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0, χάρη σε τέρμα του Σταματή με  σουτ στο 52'.

Αμφότεροι έχουν συγκάτοικο στην κορυφή τον Λεβαδειακό, ο οποίος αν και κινδύνεψε με ήττα στην έδρα του από τα Χανιά, τελικά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1. Οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Μπραμπίγια στο 27', ενώ οι Βοιωτοί ισοφάρισαν στο 77' με κεφαλιά του Λιάγκα. Μάλιστα, στο 36' τα Χανιά έχασαν πέναλτι με τον Διαμαντόπουλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Από εκεί και πέρα, Διαγόρας και Παναχαϊκή πήραν από έναν βαθμό στη μεταξύ τους ισοπαλία (1-1) καθώς οι Πατρινοί προηγήθηκαν με σουτ του Μπάτροβιτς στο 9', όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 34' με εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ. Επίσης, ο ΟΦ Ιεράπετρας και η ΑΕ Καραϊσκάκης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.

Αποτελέσματα - 2η αγωνιστική

Ιεράπετρα - Καραϊσκάκης 2-2 (30' (πέν. Ντάλα Κόστα, 41' Γκίνη - 9' Δεινόπαπας, 36' Δούμτσιος)

Διαγόρας - Παναχαϊκή 1-1 (33' Ντοριβάλ - 8' Μπάτροβιτς)

Τρίκαλα - Απόλλων Λάρισας 1-0 ( 53' Σταματής)

Ξάνθη - Ιωνικός 1-0 (90'+8' Καπνίδης)

Λεβαδειακός - Χανιά 1-1 (77' Λιάγκας - 27' Μπραμπίγια)