Αθλητισμός|22.01.2021 22:22

Ζαλγκίρις - Ολυμπιακός 81-79: Αυτοκτόνησαν στο φινάλε οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα λάθος στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα με τη Ζαλγκίρις και ηττήθηκε 81-79 στο Κάουνας. Οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονταν στο +7 δύο λεπτά πριν από το φινάλε αλλά... κατόρθωσαν να χάσουν το παιχνίδι και μαζί και την ισοβαθμία με τη Ζαλγκίρις που είχε νικήσει και στο ΣΕΦ. Με αυτή την ήττα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχώρησε στο 11-10 σε αντίθεση με την Ζαλγκίρις που ξέφυγε στο 12-9 στη βαθμολογία της Euroleague.

Η Ζαλγκίρις άρχισε καλά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μέχρι και επτά πόντους. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε στον πόντο αλλά η Ζαλγκίρις γκάζωσε ξανά στο φινάλε της περιόδου κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 (26-20). Η εικόνα των Ερυθρόλευκων βελτιώθηκε σημαντικά στην επόμενη περίοδο και μέχρι το 15' είχαν περάσει μπροστά στο σκορ (36-38). Και πάλι όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να περάσει μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (45-44).

Το παιχνίδι είχε σασπένς και αγωνία στη συνέχεια καθώς για ένα πεντάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι που και πάλι οι Λιθουανοί ξέφυγαν με επτά πόντους (61-54) προτού κλείσει την ψαλίδα ο Ολυμπιακός σε διαφορά τριών πόντων (63-60). Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα αλλά δύο τρίποντες «βόμβες» του Σπανούλη και μία του Πρίντεζη έφεραν τους Πειραιώτες στο +7 (72-79), ενώ στο 1'54'' από το τέλος ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε λέι απ...

Επειτα όμως ακολούθησε μπλακ άουτ. Η αστοχία του Ολυμπιακού και οι κακές επιλογές στην άμυνα οδήγησαν την Ζαλγκίρις σε ένα μίνι σερί με 9-0 και στο 81-79 καθώς το τελευταία λάθος του Σλούκα καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

Ζαλγκίρις: Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λεκαβίτσιους 4 (2/3 δίποντα), Χέιζ 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλάκνις 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκριγκόνις 6 (2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβέρν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ολυμπιακός: Χάρισον 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 9 (3/7 τρίποντα), Σλούκας 16 (4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μάρτιν 4 (2/5 δίποντα), Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 5 (2/4 δίποντα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο)