Αθλητισμός|29.01.2021 23:22

Παναθηναϊκός - Βαλένθια 91-72: Εβαλε στα καλάθια τους Ισπανούς

Ενας καταιγιστικός Παναθηναϊκός διέλυσε τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ με 91-72 κι έδειξε ότι έχει παρόν και μέλλον. Οι Πράσινοι, μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση (σε άμυνα και επίθεση) επί των ημερών του Οντεντ Κάτας προκαλώντας μπλακ-άουτ σε μια ομάδα που μέχρι στιγμής παρουσίαζε καλύτερη εικόνα στη Euroleague από το Τριφύλλι.

Κορυφαίος για τους Πράσινους σ' ακόμη ένα ματς ήταν ο Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν και ο Μποχωρίδης με 12 πόντους και 5 ασίστ, ο Γουάιτ με 12, ο Μήτογλου με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Παπαπέτρου στην επιστροφή του στη δράση είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ κι ο Παπαγιάννης ήταν συνεπέστατος με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τη θέση του στη βαθμολογία ανεβαίνοντας στο 8-14, ενώ η Βαλένθια υποχώρησε στο 11-12.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις από το ξεκίνημα του ματς. Πήρε το προβάδισμα και δεν το άφησε ποτέ. Στο ξεκίνημά του πάντως το ματς ήταν ισορροπημένο με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 22-20 και τους Πράσινους να έχουν 0/4 τρίποντα και τη Βαλένθια 4/8! Στη δεύτερη περίοδο όμως ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και ξέφυγε χτίζοντας διαφορά ασφαλείας που έφτασε μέχρι το +16 (48-32) προτού το ημίχρονο τελειώσει στους 14 πόντους (48-34) με τον Νέντοβιτς να έχει 12 πόντους και τον Παπαγιάννη 8 με 6 ριμπάουντ.

Δίχως άγχος και πίεση ο Παναθηναϊκός έπαιξε απελευθερωμένα κι έβαλε καλά στοιχεία στο παιχνίδι του φτάνοντας μέχρι και το +18 (57-39, 66-48, 68-50) στην τρίτη περίοδο που τελείωσε με 68-52. Οι Πράσινοι διατήρησαν μέχρι τέλους τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας ακόμη και στο +20 (80-60), ενώ το ματς ολοκληρώθηκε στο 91-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ 4 (0/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 8 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ (0/3 σουτ), Νέντοβιτς 16 (2/2 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 ασίστ), Γουάιτ 12 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (5/10 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπεντίλ 7 (1).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαρίνκοβιτς 11 (3/8 τρίποντα), Πρέπελιτς 20 (3/8 τρίποντα), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 3 (0/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Βαν Ρόσομ 3, Τόμπεϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 6 (1), Ντούμπλιεβιτς 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαν Εμετέριο, Γουίλιαμς 3 (1), Χερμάνσον 13 (1).