Αθλητισμός|06.06.2019 01:18

Basketball Champions League: H Mπάμπεργκ λύγισε την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της φέτος στο Basketball Champions League. Συγκεκριμένα η Κυπελλούχος Ελλάδας έχασε στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση με 77-73,  σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ΑΕΚ, παρά το νωχελικό της ξεκίνημα, πάλεψε φιλότιμα, ακολουθώντας κατά πόδας τον αντίπαλο της στο σκορ (21-20 στο 8΄, 39-39 στο 20΄, 56-56 στο 31΄). Στο τέλος ανέτρεψε διαφορά 8 πόντων (73-73 από 70-62) και είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη, όμως το τρίποντο του Λαρεντζάκη 15΄΄ πριν το τέλος -κι ενώ το σκορ ήταν 75-73- δεν βρήκε στόχο.

Καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ έκανε ο Ντελρόι Τζέιμς (5 πόντοι σε 12:35 λεπτά).  Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Σάκοτα (15π. με 7 ριμπ. και 5 ασίστ), ο Χάντερ είχε 14π., ο Γκρίφιν 11π., ο  Ματσιούλις 12π. κι ο Λαρεντζάκης 9 π. Ο Ζήσης τελείωσε το ματς με 6 πόντους και 4 ασίστ.