Αθλητισμός|01.03.2021 23:43

Ιδανική πρεμιέρα για τη Σάκκαρη στην Ντόχα

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή της Μαρίας Σάκκαρη στα κορτ του τένις μετά την οδυνηρή εμπειρία με την ήττα στην πρεμιέρα του Australian Open. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Αιγύπτιας Μαγιάρ Σερίφ με (Νο.114) με 6-0, 6-3 σε 61 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Qatar Open (WTA 500), όπου περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης μεταξύ της Μπελίντα Μπέντσιτς και της Μάντισον Κις.

Μετά τον... περίπατο στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο (1-2), ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε για να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση με επίθεση στο δεύτερο σερβίς της αντιπάλου της, και να φτάσει με σχετική ευκολία στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ και φυσικά σε μια άνετη νίκη. Το επόμενο εμπόδιο πάντως είναι δεδομένο πως θα είναι υψηλότερο, είτε παίξει με την Μπέντσιτς, είτε με την Κις καθώς πρόκειται για παίκτριες του Top 20, η μεν Ελβετίδα βρίσκεται στο νο.12, η δε Αμερικανίδα στο νο.19.