Αθλητισμός|05.03.2021 01:11

Copa del Rey: Το έκανε ξανά η Μπιλμπάο και πήγε τελικό

Αθλέτικ Μπιλμπάο θα πει μαχητική ψυχή! Τα «λιοντάρια» το έκαναν ξανά και με μια ψυχωμένη εμφάνιση λύγισαν στην παράταση με 1-2 (1-1 το πρώτο ματς) την εξαιρετική Λεβάντε και έκλεισε θέση για τον τελικό του Copa del Rey για δεύτερη σερί φορά. Ποιο είναι το παράδοξο; Ακόμη εκκρεμεί λόγω κορονοϊού ο τελικός του Κυπέλλου Ισπανίας της σεζόν 2019-20 καθώς η Μπιλμπάο θα αναμετρηθεί με τη Σοσιεδάδ στις 3 Απριλίου. Και λίγο καιρό αργότερα θα κληθεί να διεκδικήσει και το Κύπελλο του 2021 απέναντι στην Μπαρτσελόνα που επίσης προκρίθηκε έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς με τη Σεβίλλη.

Η Μπιλμπάο που πρόσφατα σήκωσε το ισπανικό Σούπερ Καπ αποκλείοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης και νικώντας στον τελικό την Μπαρτσελόνα, απέδειξε για πολλοστή φορά πως είναι αλύγιστη. Η Λεβάντε πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ροχέρ στο 17' αλλά η Αθλέτικ ισοφάρισε με πέναλτι του Ραούλ Γκαρσία στο 30'. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί η εξαιρετική ομάδα του Μαρθελίνιο βρήκε το γκολ της πρόκρισης στο 112' με τον Μπερενγέρ που έστειλε την Μπιλμπάο ξανά στον τελικό.