Αθλητισμός|12.03.2021 01:03

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-63: Προκάλεσε τρόμο με άμυνα από γρανίτη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου και με άμυνα από γρανίτη, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-63 στο ΟΑΚΑ. Οι Πράσινοι με πολλές αλλαγές, περίπου 30 λεπτά καλού μπάσκετ, εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Όντεντ Κάτας, διαβασμένες επιλογές στην επίθεση, πήραν μια νίκη ψυχολογίας που αφήνει ελπίδες για το μέλλον. Ο Παναθηναϊκός που ανέβηκε στο 10-17 στη βαθμολογία της Euroleague, πλησίασε την μπερδεμένη» και άστοχη Μακάμπι που βρίσκεται στο 11-16.

Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και πέτυχαν μία εντυπωσιακή επικράτηση, ως προς το εύρος του σκορ, κόντρα στους Ισραηλινούς, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν (με εξαίρεση την 3η περίοδο). Μάλιστα, το Τριφύλλι έφτασε σε αυτή την επιβλητική νίκη (+18), δίχως τον τραυματία πρώτο σκόρερ του, Νεμάνια Νέντοβιτς. Ταυτόχρονα, κάλυψε και τη διαφορά του α' Γύρου και πλέον απέχουν μία νίκη από την ομάδα του Τελ Αβίβ σε μια θέση για το γόητρο και όχι για την ουσία καθώς και οι δύο έχουν χάσει το τρένο για την οχτάδα προ πολλού.

Ο αρχηγός των πρωταθλητών, Ιωάννης Παπαπέτρου, «έγραψε» 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, «καθαρίζοντας» τον αγώνα στο φινάλε. Πολύ καλός ήταν για άλλη μια φορά ο ανεβασμένος Άαρον Ουάιτ (15π., 6ρ.), ενώ ακολούθησαν οι Μάριο Χεζόνια (12π., 4ρ., 3ασ., 3κλ.) και Ντίνος Μήτογλου (12π., 8ρ., 4ασ.). Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος βελτιώθηκε στην επανάληψη και «γέμισε» τη στατιστική του (5π., 6ρ., 6ασ.).

Στην αντίπερα όχθη, πέραν του Σκότι Ουίλμπεκιν (14π.), η Μακάμπι δεν είχε άλλον διψήφιο παίκτη. Οι Ισραηλινοί ήταν άστοχοι, έκαναν λάθη, δεν έπαιξαν καλή άμυνα και δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).