Αθλητισμός|18.03.2021 22:58

Ντινάμο Ζάγκρεμπ - Τότεναμ 3-0: Εσκασε «βόμβα» στο Europa League

Την ανατροπή του... αιώνα έκανε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, η οποία μολονότι είχε χάσει με 2-0 από την Τότεναμ στο Λονδίνο, στη ρεβάνς που έγινε στην Κροατία επικράτησε 3-0 στην παράταση (2-0 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στην 8άδα του Europa League ρίχνοντας «βόμβα» μεγατόνων στη διοργάνωση. Γρανάδα, Ρόμα και Αρσεναλ οι άλλες τρεις ομάδες που πέρασαν από τα πρώτα ματς της ημέρας.

Η προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της Ντινάμο ήταν συγκλονιστική στη διάρκεια των 120 λεπτών. Και να φανταστεί κανείς πως το παιχνίδι μέχρι το 62' ήταν στο 0-0. Τότε ήταν που άρχισε η... ραψωδία του Ορσιτς, ο οποίος έγραψε το 1-0. Η Τότεναμ αγχώθηκε, δεν μπόρεσε να απαντήσει και ο εκπληκτικός Ορσιτς βρήκε και δεύτερο γκολ στο 83', ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Κι εκεί, στο 106' ολοκλήρωσε το έπος του με χατ-τρικ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που έστειλε την Τότεναμ και τον Ζοζέ Μουρίνιο μια ώρα αρχύτερα στο Λονδίνο και εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Προηγουμένως, το εισιτήριο για την επόμενη φάση εξασφάλισαν, πέραν της Αρσεναλ που παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό με 0-1 προκρίθηκε χάρη στο 1-3 του πρώτου αγώνα, και η Ρόμα με τη Γρανάδα. Οι Ρωμαίοι μετά την άνετη επικράτηση με 3-0 στο Ολίμπικο, πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα της Σαχτάρ με 2-1 με δύο γκολ του Μπόρχα Μαγιοράλ, ενώ οι Ισπανοί που είχαν νικήσει 2-0 στο πρώτο ματς αγχώθηκαν προσωρινά όταν η Μόλντε πήρε προβάδισμα στο σκορ με 1-0. Το γκολ του Σολδάδο ωστόσο έβαλε τέλος στα όνειρα των εκπληκτικών Νορβηγών που έφτασαν στη νίκη με 2-1 που όμως δεν ήταν αρκετή.