Αθλητισμός|20.03.2021 16:00

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Πέταξε» για τον τελικό στο Ακαπούλκο

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Ακαπούλκο, παρουσία θεατών στις εξέδρες, καθώς επικράτησε άνετα με 2-0 σετ (6-1, 6-3) στον ημιτελικό του 19χρονου Ιταλού Λορέντζο Μουζέτι και τα ξημερώματα της Κυριακής (21/3) θα διεκδικήσει τον έκτο τίτλο στην καριέρα του. Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας, νο.5 στον κόσμο, πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση κι έκλεισε ραντεβού στον τελικό του Acapulco ATP 500 με τον 23χρονο Γερμανό Σάσα Ζβέρεφ, ο οποίος απέκλεισε τον συμπατριώτη του Ντόμινικ Κέπφερ (6-4, 7-6).

Ο νεαρός και ανερχόμενος Μουζέτι (ήταν στο νο.120 και μπαίνει για πρώτη φορά στο Top100) είχε εντυπωσιάσει με τις εμφανίσεις στο τουρνουά του Ακαπούλκο, όμως ο Τσιτσιπάς μπήκε απ' την αρχή στο παιχνίδι με αποφασιστικότητα και αυτοπεποίθηση κόβοντάς του κάθε ελπίδα για τελικό. Εκανε μπρέικ από νωρίς στο πρώτο σετ (3-1), ακολούθησε κι ένα δεύτερο μπρέικ στο 5-1, προτού κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-1 έπειτα από μόλις 33 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ο Μουζέτι προσπάθησε να αντισταθεί, κράτησε το σερβίς του μέχρι το 3-3 αλλά ακολούθησαν δύο σερί μπρέικ από τον πειθαρχημένο Τσιτσιπά, ο οποίος πήρε το δεύτερο σετ με 6-3 έπειτα από 44 λεπτά και καθάρισε το ματς σε 1 ώρα και 17 λεπτά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από πέντε χαμένους τελικούς σε 500άρια ATP, θα προσπαθήσει να βάλει στη συλλογή του τον πρώτο προσωπικό τίτλο της κατηγορίας ATP 500. Συνολικά έχει κατακτήσει 13 τίτλους καριέρας, ενώ αυτός θα είναι ο πρώτος για το 2021. Απέναντί του θα βρει έναν γνώριμο αντίπαλο της δικής του γενιάς καθώς με τον 23χρονο Ζβέρεφ έχει αναμετρηθεί έξι φορές κι έχει νικήσει τις πέντε τελευταίες, ενώ η πρώτη και τελευταία ήττα του καταγράφτηκε το 2018 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση. Κατά τη διάρκεια του 2021 ο Τσιτσιπάς έχει ρεκόρ 13-3.