Αθλητισμός|26.03.2021 22:34

Μαρία Σάκκαρη: Δυναμική εκκίνηση στο Miami Open

Εξαιρετική εκκίνηση πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη στο Miami Open καθώς επικράτησε άνετα της Αράντσκα Ρους με 2-0 σετ και έβαλε τέλος στο σερί των δύο ηττών που είχε στο tour. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, Νο. 25 στον κόσμο, κυριάρχησε της 30χρονης Ολλανδέζας (Νο. 84) με 6-2, 6-3 και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης, όπου θα αναμετρηθεί με μια εκ των Μπέρτενς και Σαμσόνοβα.

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν φανερά ανώτερη από την αντίπαλό της, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και άρχισε ιδανικά και με όνειρα την πορεία της στο Μαϊάμι. Με... φουλ επίθεση στο κακό σερβίς της Ρους, πήρε γρήγορα κεφάλι και στα δύο σετ (2-1, 2-1) και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να καθαρίσει τον αγώνα σε μόλις 74 λεπτά. Πλέον η Σάκκαρη, η οποία στοχεύει να κάνει το «μπαμ» κατά τη διάρκεια του 2021, μέχρι στιγμής έχει ρεκόρ 9-5 στη σεζόν.