Αθλητισμός|01.04.2021 23:34

Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 86-83: Νίκη απ' τα παλιά με επικό come back

Ο Παναθηναϊκός έκανε επικό come back και νίκησε στην παράταση με 86-83 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για τη Euroleague. Οι Πράσινοι μολονότι βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 20 πόντους διαφορά, κατόρθωσαν να επιστρέψουν από την... κόλαση και με καλάθι του Χεζόνια στο φινάλε, να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο όπου κυριάρχησαν και πέτυχαν μια νίκη με προοπτική μέλλοντος...

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη βραδιά τους Μάριο Χεζόνια (17π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (14π., 5ρ.), Μπεν Μπέντιλ (16π.) και Γιώργο Παπαγιάννη (14π., 7ρ.). Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Βλάντο Μίτσοφ (15π.) και Κέβιν Πάντερ (13π.).

Το Τριφύλλι «έκλεισε» με νίκη τα φετινά εντός έδρας παιχνίδια του στην Euroleague και ανέβηκε στο 11-20 του ταμπλό. Από τη μεριά της, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα που έχασε ένα... δικό της ματς από το +20 ενδέχεται να το πληρώσει στα ζευγαρώματα των πλέι οφ (20-13 ρεκόρ).

Η Αρμάνι έπιασε στον ύπνο τον Παναθηναϊκό και πήρε νωρίς διάφορα δέκα πόντων (4-14) στο 6' προτού κλείσει την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26). Ακόμη χειρότερη ήταν η εικόνα του Τριφυλλιού στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι και το +20 (22-42), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 29-46.

Μέχρι και το 25' ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο -15 (40-55) σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο. Κι όμως οι Πράσινοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου μάζεψαν τη διαφορά στους 10 πόντους (49-59) και παίζοντας καταπληκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψαν ολοκληρωτικά στο ματς με τον Χεζόνια να ισοφαρίζει (70-70) για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του αγώνα στο 1,8 από το φινάλε.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός συνέχισε με φορά και παίζοντας τρομερό μπάσκετ έφτασε μέχρι και το +10 (85-75). Η Αρμάνι έκανε την τελική αντεπίθεση μήπως και κάνει την ανατροπή αλλά το Τριφύλλι πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 86-83 απέναντι σε μια ομάδα που παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στη φετινή Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (0/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές)