Αθλητισμός|03.04.2021 16:46

Μίλαν - Σαμπντόρια 1-1: Σώθηκε από ήττα αλλά χάνει το τρένο του τίτλου

Πονάει η Μίλαν, χαμογελάει η Ιντερ. Οι Ροσονέρι γκέλαραν (1-1) εντός έδρας με την Σαμπντόρια για την 29η αγωνιστική της Serie A και έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Η δεύτερη στη βαθμολογία Μίλαν απέχει πλέον πέντε βαθμούς από την προπορευόμενη Ιντερ, η οποία όμως έχει δύο αγώνες λιγότερους και μπορεί να εκτοξεύσει τη διαφορά (σε περίπτωση δύο νικών) μέχρι και τους έντεκα βαθμούς!

Η Μίλαν που φάνηκε επηρεασμένη από τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες, βρέθηκε σε δύσκολη θέση από το 57', οπότε ο Κουαλιαρέλα άνοιξε το σκορ για τους Γενοβέζους, οι οποίοι όμως δύο λεπτά αργότερα έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σίλβα. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα όμως, η Μίλαν το μόνο που κατόρθωσε να πετύχει ήταν το γκολ της ισοφάρισης στο 87' με τον Χάουγκε. Είχε πάντως στις καθυστερήσεις την ευκαιρία για να νικήσει αλλά το σουτ του Κεσί τράνταξε το δοκάρι.