Αθλητισμός|07.04.2021 09:31

ΝΒΑ: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έλειπε, οι Μπακς «κοιμήθηκαν» και οι Ουόριορς τους τιμώρησαν

«Αυτοκτονία» των Μπακς, που είχαν τη νίκη στα χέρια τους, όμως οι Ουόριορς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την «ύπνωση» των αντιπάλων τους και πήραν τη νίκη. Παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς είχαν σταθερά το προβάδισμα στην έδρα των Ουόριορς. Στο τέταρτο 12λεπτο όμως, οι «Πολεμιστές» βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, που τελικά έφερε και μία πολύ σημαντική νίκη (122-121).

Σε αυτό βοήθησε φυσικά και η κάκιστη επίθεση των Μπακς στο τέλος. Τα «Ελάφια» είχαν 7,7" μετά από τάιμ άουτ, όμως έκαναν συνεχόμενα λάθη και το σουτ του Μίντλετον ήταν... απελπιστικό.

Έτσι, η παρέα του απολαυστικού Στεφ Κάρι (41 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) κέρδισε και ανέβηκε στο 24-27, ενώ το Μιλγουόκι έπεσε στο 32-18. Πάλεψαν οι Τζρου Χόλιντει (29 πόντοι, 5 ασίστ) και Κρις Μίντλετον (28 πόντοι, 7 ασίστ), ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πάτησε στο παρκέ για 20 λεπτά και σε αυτό το διάστημα είχε 10 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.