Αθλητισμός|10.04.2021 20:07

Λίβερπουλ - Αστον Βίλα 2-1: Πρώτη νίκη των Ρεντς στο Ανφιλντ το 2021

Τέσσερις μήνες μεσολάβησαν από την προηγούμενη νίκη της Λίβερπουλ στο Ανφιλντ Ρόουντ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε για τελευταία φορά στην έδρα της σε ματς της Premier League στις 16 Δεκεμβρίου της Τότεναμ και έκτοτε μέτρησε οχτώ σερί ανεπιτυχείς προσπάθειες για νίκη και έξι σερί ήττες από Μπέρνλι, Μπράιτον, Μαν. Σίτι, Εβερτον, Τσέλσι και Φούλαμ! Το τέλος αυτού του ιστορικού αρνητικού σερί που κατέστησε τη Λίβερπουλ τη... χειρότερη πρωταθλήτρια Αγγλίας την επόμενη σεζόν του τίτλου, ήρθε στις 10 Απριλίου απέναντι στην Αστον Βίλα. Και πάλι όμως οι Κόκκινοι φλέρταραν με την γκέλα καθώς βρέθηκαν να χάνουν στο φινάλε του ημιχρόνου και χρειάστηκαν ένα γκολ στο 90' για να πανηγυρίσουν μια σημαντική νίκη με ανατροπή που τους φέρνει (έστω και προσωρινά) στην πρώτη τετράδα που στέλνει στο Champions League. Hταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για την απερχόμενη πρωταθλήτρια Αγγλίας στη διάρκεια του 2021!

Ο Γουάτκινς άνοιξε το σκορ για την Αστον Βίλα στο 43' και παρά το γεγονός ότι η Λίβερπουλ βρήκε άμεσα ένα γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έπειτα από παρέμβαση του VAR το τέρμα του Φιρμίνο ακυρώθηκε κάνοντας ακόμη πιο δύσκολη την αποστολή των Ρεντς. Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε... σφυροκόπημα από την ομάδα του Κλοπ, που ισοφάρισε στο 57' με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος (μαζί με τον Χάρι Κέιν) Μοχάμεντ Σαλάχ. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ σε κανονική ροή αγώνα για την ομάδα του Μερσεσάιντ στο Ανφιλντ έπειτα από 12 ώρες και 44 λεπτά! Η πίεση συνεχίστηκε και τελικά η Λίβερπουλ βρήκε το νικητήριο γκολ στο 90' με καταπληκτική εκτέλεση του Αλεξάντερ-Αρνολντ.