Αθλητισμός|18.04.2021 20:43

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 68-74: Βήμα πρωτιάς το Τριφύλλι

Χωρίς να δυσκολευτεί και ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός πέρασε από το PAOK Sports Arena με 74-68 επικράτησε του ΠΑΟΚ και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την πρώτη θέση της Basket League. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έφερε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στα δικά του μέτρα το παιχνίδι και συντηρώντας διψήφιες διαφορές πανηγύρισε τη 17η νίκη του στο πρωτάθλημα σε 19 αγώνες.

Με το αποτέλεσμα αυτό το «τριφύλλι» έκανε ακόμα ένα βήμα προς την κορυφή έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερα. Κι όλα αυτά με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να δίνει τον ρυθμό στην επίθεση με 13 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Μακ (11π, 5ρ, 8ασ) και Χεζόνια (11π). Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Ζερμέιν Λοβ μέτρησε 14 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με τους Κάρτερ (12π, 3ρ) και Γκρίφιν (11π, 4ρ, 3ασ) να τον ακολουθούν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 29-47, 47-63, 68-74.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 14 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 5 (2/7 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Κάρτερ 12 (3/5 τρίποντα), Μπιτς (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κονατέ 2 (4 λάθη), Τσαλμπούρης 5 (1), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 9 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 13 (3/4 τρίποντα), Παπαπέτρου 4 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 10 (1), Σαντ Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μακ 11 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Όγκαστ 4, Χεζόνια 11 (2), Δίπλαρος 2, Κασελάκης, Βουγιούκας 2, Μπεντίλ 2.