Αθλητισμός|20.04.2021 17:08

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 66-100: Κλείδωσε την πρωτιά με 100άρα

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, δεν κοίταξε πίσω σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε σε άνετη νίκη στο Ιβανώφειο κόντρα στον Ηρακλή με 100-66, κλειδώνοντας την πρώτη θέση της regular season. Το παιχνίδι στο Ιβανώφειο είχε ενδιαφέρον για ένα δεκάλεπτο και... κάτι. Όσο δηλαδή άντεξε ο Ηρακλής απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο, δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε σε άνετη και εμφατική νίκη, που «κλειδώνει» την πρώτη θέση της κατάταξης στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Ο Μάριο Χεζόνια με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο παίκτης που οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό, με τους Μπεν Μπέντιλ και Ιωάννη Παπαπέτρου να ακολουθούν, έχοντας από 15 πόντους ο καθένας. Από πλευράς Ηρακλή, οι 17 πόντοι του Χάνλαν και οι 15 του Έιμπανκς δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν την εξέλιξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (1), Ίμπανκς 15 (3/10 σουτ, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Χάνλαν 17 (4/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χάγκινς 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές), Σαγκς 7 (4 ριμπάουντ) Φίλιος 3, Βεργίνης 3 (1), Πετανίδης 1, Γκιουζέλης 6 (1), Χάτσερ 2, Σαρικόπουλος 2.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 4 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (3 μπλοκ), Μποχωρίδης 9 (3/6 τρίποντα), Παπαπέτρου 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 6 (2), Όγκαστ 5 (6 ριμπάουντ), Χεζόνια 17 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 6, Κασελάκης 9 (1), Βουγιούκας 6, Μπεντίλ 15 (1), Μαντζούκας 2.