Αθλητισμός|24.04.2021 18:30

Λίβερπουλ - Νιούκαστλ 1-1: Η κατάρα συνεχίζεται στο Ανφιλντ

Νέο σοκ υπέστη η Λίβερπουλ στην έδρα της καθώς ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Νιούκαστλ (1-1) και βλέπει τις ελπίδες της για έξοδο στο επόμενο Champions League να λιγοστεύουν καθώς βρίσκεται στην έκτη θέση της Premier League, ενώ κινδυνεύει ακόμη και με ευρωπαϊκό αποκλεισμό. Φαίνεται ότι το ‘χει η μοίρα των Ρεντς φέτος να μην μπορούν να ηρεμήσουν στο Ανφιλντ. Παρότι όλα ξεκίνησαν ιδανικά απέναντι στους Ανθρακωρύχους με ένα γρήγορο γκολ του Σαλάχ στο 4', η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν μπόρεσε να κλειδώσει το ματς, παρά τις αμέτρητες και κλασικές ευκαιρίες που έχασε. Και στο τέλος το πλήρωσε πολύ ακριβά για άλλη μια φορά.

Και να φανταστεί κανείς ότι το VAR γλίτωσε μία φορά τους Κόκκινους. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ του Γουίλσον ακυρώθηκε για χέρι του σκόρερ. Η Νιούκαστλ όμως δεν τα παράτησε και σκόραρε ξανά. Μετά από γέμισμα στην περιοχή του Άλισον, ο Γουίλοκ πήρε τη δεύτερη μπαλιά μετά από λανθασμένη απομάκρυνση και με σουτ που κόντραρε στα πόδια του Φαμπιάνο έγραψε το 1-1 στο 95', που πόνεσε πολύ τους Ρεντς, που βλέπουν το τέταρτο εισιτήριο για το Champions League να απομακρύνεται.