Αθλητισμός|09.05.2021 00:17

Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 2-0: Ζωντανή για το Champions League

Η Λίβερπουλ δεν έθελξε και πάλι με την απόδοσή της, αλλά τουλάχιστον τούτη τη φορά επικράτησε έστω και αγχωτικά και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για το εισιτήριο στο Champions League της επόμενης σεζόν. Οι Κόκκινοι επικράτησαν 2-0 της Σαουθάμπτον σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και ανέβηκαν στην έκτη θέση της Premier League απέχοντας πια έξι βαθμούς από την τέταρτη Λέστερ, που έχει κι ένα ματς περισσότερο.

Ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 31' και ο Τιάγκο Αλκάνταρα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με γκολ στις καθυστερήσεις. Τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε οι Ρεντς ελπίζουν στο βατό πρόγραμμα που έχουν συγκριτικά με τη Λέστερ η οποία στο φινάλε της σεζόν έχει να αναμετρηθεί με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Τότεναμ εν αντιθέσει προς τη Λίβερπουλ που θα παίξει με Γουέστ Μπρομ, Μπέρνλι, Κρίσταλ Πάλας και το εξ αναβολής ματς με τη Γιουνάιτεντ.